W Azji narasta religijny ekstremizm i terroryzm – uważa katolicki portal Omnis Terra. Zjawisko związane jest z licznymi problemami, z jakimi boryka się ten największy kontynent świata. Należą do nich: ubóstwo, nierówności społeczne i ekonomiczne, bezrobocie, wykluczenie cyfrowe i katastrofy naturalne. Wiele z tych problemów pogłębia pandemia koronawirusa.
Azjatyckie kraje, w których niebezpieczeństwo religijnego ekstremizmu jest najpoważniejsze, to: Indie, Bangladesz, Sri Lanka, Filipiny, Birma, Pakistan i Indonezja. „Wielu ich mieszkańców ulega dyskryminującym i szkodliwym ideologiom, które wzbudzają nietolerancję. Stąd już tylko krok do terroryzmu. Dlatego potrzeba międzywyznaniowych inicjatyw na rzecz wspólnego dobra” – wyjaśnia Dwi Rubiyanti Kholifah, dyrektor krajowy Asian Muslim Action Network (AMAN) w Indonezji.
Jako dowód na swoje słowa przytacza zamach z Niedzieli Palmowej na wyspie Celebes w Indonezji. W jego wyniku zginęło dwóch terrorystów, a 20 osób zostało rannych. Jego zdaniem Indonezja jako największy na świecie kraj pod względem ludności o większości muzułmańskiej, stoi w obliczu zagrożeń ze strony różnych religijnych grup ekstremistycznych.
Również podczas ostatniej wirtualnej konferencji ONZ, Azjatycka Komisja Praw Człowieka (AHRC), czołowi obrońcy praw człowieka, działacze i naukowcy z różnych krajów jednogłośnie stwierdzili, że w ostatnim czasie w wielu krajach Azji doszło do poważnych naruszeń praw mniejszości religijnych, a przemoc i dyskryminacja były usprawiedliwiane ochroną religii.
Mathews George Chunakara, sekretarz generalny Chrześcijańskiej Konferencji Azji (CCA), podkreśla, że ekstremizm nie jest cechą charakterystyczną żadnej konkretnej religii, ale można go zaobserwować wszędzie, gdzie dochodzi do zniekształcania i manipulowania zasadami wiary. Jego zdaniem jest to zjawisko wykorzystywane w celu dyskryminowania mniejszości religijnych, uzasadniania nienawiści, nietolerancji i przemocy.
Chunakara zaznacza, że nie ma uniwersalnego modelu zwalczania ekstremizmu religijnego. „Stąd potrzeba tworzenia inicjatyw, aby budować świadomość i inspirować reformy mające na celu poskromienie tego zjawiska” – podkreśla sekretarz generalny Chrześcijańskiej Konferencji Azji (CCA). Zauważa, że zarówno instytucje kościelne, jak i liczne stowarzyszenia i organizacje w całej Azji podejmują wysiłki, aby wspólnie zapobiegać budzeniu się ekstremizmów.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?