Oni są wszędzie...

Szef MSW Gerald Darmanin chce zamknięcia antysemickiej strony internetowej "Oni są wszędzie". Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie.

Strona "Oni są wszędzie" zawiera listę osobistości wyznania mojżeszowego lub przedstawianych jako takie wraz z ich zdjęciami i krótkimi opisami.

Darmanin działa na podstawie art. 40 kodeksu postępowania karnego, który nakazuje każdemu organowi posiadającemu wiedzę o przestępstwie lub wykroczeniu zgłoszenie tego do sądu.

Prokuratura w Paryżu wszczęła śledztwo w sprawie antysemickiej strony we wtorek w kontekście prowokowania do nienawiści, dyskryminacji, przemocy ze względu na religię i publicznego zniesławiania.

"Ta antysemicka strona jest głęboko skandaliczna i przyprawia o mdłości. Zgłaszam te fakty, które prawdopodobnie zostaną zakwalifikowane jako kryminalne, do prokuratora" - napisał w czwartek Darmanin na Twitterze.

Strona twierdzi, że przedstawia "należycie zweryfikowany spis osobistości francuskich i międzynarodowych", zgodnie z ich przynależnością do polityki, mediów, kultury i gospodarki.

Strona "Oni są wszędzie" istnieje co najmniej od 2020 roku. Jest powiązana kilkoma linkami z kontami na portalach społecznościowych, m.in. rosyjskim VKontakte oraz amerykańskim Gab.

"Zarządzający i osoby odpowiedzialne muszą wziąć na siebie odpowiedzialność" - podkreślił szef MSW.

"Oni są wszędzie" nawiązuje do tygodnika kolaboracyjnego i antysemickiego "Wszędzie jestem", który wydawany był we Francji pod okupacją niemiecką w latach 1940-1944.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama