Gremium wezwało między innym do ochrony praw kobiet.
Wysoki Komitet Chrześcijańsko-Muzułmański ds. Ludzkiego Braterstwa, którego jednym z inicjatorów był Franciszek, przypomniał wspólnocie międzynarodowej o „humanitarnej odpowiedzialności wobec narodu afgańskiego”. Jednocześnie gremium to, który ma swoją siedzibę w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) – Abu Zabi, wezwał do ochrony praw człowieka i ludzkich godności”, w tym zwłaszcza o ochronę praw kobiet w Afganistanie.
Oświadczenie, ogłoszone 20 sierpnia stwierdza, że Komitet „z wielką troską śledzi sytuację w Afganistanie”, głównie w związku z pogłębiającym się tam kryzysem humanitarnym. Nowe władze tego kraju wezwano do „poszanowania różnorodności etnicznej, językowej i religijnej w społeczeństwie afgańskim, bez spychania którejś z tych grup na margines, a także do zapewnienia równości wszystkich ludzi”.
Wysoki Komitet ds. Ludzkiego Braterstwa jest jednym z owoców wizyty papieża w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w dniach 3-5 lutego 2019 r. W Abu Zabi Ojciec Święty i wielki imam Uniwersytetu al-Azhar w Kairze Ahmad Al-Tayyeb podpisali wówczas wspólny „Dokument o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia”, który wcześniej przygotowywali ponad 1,5 roku. Celem Komitetu, który powstał formalnie 19 sierpnia 2019, jest wcielanie w życie postanowień tego dokumentu i „inspirowanie wszystkich ludzi do życia wartościami ludzkiego braterstwa”.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…