Przedstawiciele różnych wyznań wspólnie modlili się o pokój w Ukrainie. Spotkanie odbyło się w bazylice św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP w Panewnikach.
– Gromadzimy się na tym spotkaniu w duchu Asyżu, aby jako przedstawiciele religii prosić Boga o pokój – powitał wszystkich ks. Adam Palion.
Przypomniał, że pierwsze takie spotkanie odbyło się w 1986 roku z inicjatywy papieża Jana Pawła II. – Chcemy to kontynuować tu na Śląskiej ziemi, pokazać, że są wspólnie możemy prosić Boga o pokój, wspólnie zanosić, każdy w swojej tradycji religijnej, modlitwę, wezwanie o miłosierdzie – mówił ks. Adam Palion.
– Modląc się więc dzisiaj o pokój, modlimy się o nawrócenie nas samych. Bóg, jak mówi św. Paweł „nie jest Bogiem zamieszania, lecz pokoju (1 Kor 14,33). To my, ludzie nienawróceni jesteśmy twórcami zamieszania i niepokoju. My, ludzie pooddalani od Jego Słowa i Jego prawdy. Bóg, jak powie Izajasz pragnie, by wszyscy ludzie na świecie żyli „w pełni pokoju” (por. Iz 54,13), żeby ustały wojny, niezależnie z jakiegokolwiek powodu zostały wszczęte (por. Ps 46,10) zaś broń przekuto, na lemiesze, tak by służyła nie do niszczenia życia, ale do jego wzrostu. Tak, Bóg tego pragnie. Jest jednak bezradny wobec naszej łapczywej wolności, wobec bezczelnego przekonania, że możemy być panami drugiego, panami wszystkich, a w końcu panami całego świata. Choć to nie jest nasz świat, lecz Jego – przypomniał zebranym abp Adrian Galbas. – Módlmy się o opamiętanie dla agresorów i o miłosierdzie dla ofiar. Panie, dawco Pokoju, przebacz nam nasze zamiłowanie do wojen, tych wielkich i tych małych, naszą głupią wiarę w siłę siły, w moc przemocy. Nawróć nas – prosił.
Przedstawiciel Gminy Wyznaniowej Żydowskiej odczytał modlitwę przygotowaną przez naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha. „Niech Rosja i jej sąsiedzi żyją obok siebie w przyjaźni, stosując zasady demokracji. Niech całe zło rozproszy się jak dym w celu usunięcia złego i zapoczątkuje ogólne panowanie HaSzem” – prosił przewodniczący Włodzimierz Kac.
– Sługami Miłosiernego są ci, którzy żyją w pokorze, a kiedy głupcy ich prowokują, to odpowiadają: „Pokój z wami” – modlił się imam Jabbar Koubaisy. – Panie, Twórco wszelkiego pokoju! W czasach naznaczonych konfliktami, wyzyskiem, niesprawiedliwością i przemocą przychodzimy do Ciebie zawstydzeni jako Twoje dzieci, wyznając, że ludzie wciąż nie wyciągnęli wniosków z historii i nieszczęść rozgrywających się na całej Ziemi. Wybacz nam nasze zaniedbania – mówił ks. Zbigniew Obracaj. – Prosimy o nawrócenie Kościołów, polityków, zwykłych ludzi. Napełniaj nas nadzieją – dodał.
O. Witosław Sztyk OFM przypomniał modlitwę, której autorstwo jest przypisywane św. Franciszkowi: „O Panie, uczyń z nas narzędzia Twojego pokoju, abyśmy siali miłość, tam gdzie panuje nienawiść; wybaczenie, tam gdzie panuje krzywda; jedność, tam gdzie panuje rozłam”.
O pokój w Panewnikach modlili się: abp Adrian Galbas, koadiutor archidiecezji katowickiej, Włodzimierz Kac, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach, Jabbar Koubaisy, imam wspólnoty muzułmańskiej w Katowicach, ks. Zbigniew Obracaj, delegat bpa Mariana Niemca Przewodniczącego Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, ks. Tadeusz Czakański, delegat Arcybiskupa do dialogu z Judaizmem i Muzułmanami oraz o. Witosław Sztyk OFM, proboszcz bazyliki. Oprawę muzyczną zapewniły uczennice z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu.
Z inicjatywą spotkania wyszli twórcy katowickiego Kalendarza Trzech Religii. – Chodzi o to, by pokazać jedność we wspólnocie. „Któż jak Bóg?” mówi Słowo Boże. To Jego możemy prosić w intencji pokoju i sprawiedliwości – przypomniał ks. A. Palion.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?