Papież absolutnie zdeterminowany?

Światowy Kongres Żydów wyraził zadowolenie ze słów Benedykta XVI z jego książki "Jezus z Nazaretu", które uznano za oczyszczenie Żydów z zarzutu wydania wyroku śmierci na Jezusa. Jednocześnie Kongres wyraził nadzieję na formalny akt papieża w tej sprawie.

W ukazującym się 10 marca drugim tomie książki papież napisał: "Najpierw zapytajmy jednak: Kim właściwie byli oskarżyciele? Kto nalegał na wydanie na Jezusa wyroku śmierci?".

"W odpowiedziach Ewangelii zachodzą tu różnice, nad którymi musimy się zastanowić. Według Jana są to po prostu 'Żydzi'. Jednak to określenie absolutnie nie oznacza u Jana - jak dzisiejszy czytelnik byłby może skłonny myśleć - narodu izraelskiego jako takiego, tym bardziej nie ma ono też charakteru 'rasistowskiego'" - wyjaśnił papież.

Komentując te rozpowszechnione przez media słowa Benedykta XVI, prezes Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder oświadczył: "Przez wiele wieków Żydzi cierpieli w wyniku brutalnych prześladowań i antysemityzmu, gdyż chrześcijanie uważali ich za zbiorowo odpowiedzialnych za zabicie Jezusa Chrystusa, chociaż on sam był Żydem, a krzyż był władców rzymskich".

"Najwyższy czas na to, aby dwa tysiące lat po tych wydarzeniach zwierzchnik Kościoła katolickiego wypowiedział jasne słowa na ten temat. To kamień milowy przeciwko antysemityzmowi w Kościele" - ocenił Lauder, cytowany przez agencję Ansa.

Wyraził jednak przypuszczenie, że wielu katolickich księży będzie dalej publicznie wspierać tezy o odpowiedzialności Żydów "póki papież nie ogłosi oficjalnego listu albo encykliki na ten temat".

Prezes Światowego Kongresu Żydów stwierdził, że mimo soborowej deklaracji "Nostra Aetate" z 1965 roku, w której odrzucono teorię o żydowskiej odpowiedzialności za śmierć Jezusa i gdzie znajduje się stwierdzenie, że "nie należy przedstawiać Żydów jako odrzuconych ani jako przeklętych przez Boga", wielu katolików wciąż głosi takie poglądy.

Zdaniem Laudera odrzucenie takich "fałszywych argumentów w osobistej książce, jakkolwiek słuszne, jest prawdopodobnie niewystarczające".

"Żydzi z całego świata bardzo doceniają, że papież ten jest absolutnie zdeterminowany na rzecz rozwijania dobrych relacji między chrześcijanami a Żydami" - zapewnił jednocześnie Lauder.

«« | « | 1 | » | »»
 • ANDRZEJ
  03.03.2011 17:13
  To nie jest żaden milowy kamień tylko przypomnienie oczywistości, której uczono (mam nadzieję każdego z nas) na lekcjach religii. Papież po prostu przypomniał naukę Kościoła, która odkąd żyję (a jest tego ponad 40 lat) była wszędzie głoszona.
  Jeśli ktokolwiek rozpatrywał winę za śmierć Jezusa Chrystusa w kategoriach narodowych i rasowych to robił błąd, niezależnie do tego do jakiego kościoła należał.
  Druga sprawa, która też nie jest odkryciem, to to, że członkiem narodu żydowskiego był sam Jezus, co też jest mam nadzieję dla wszystkich oczywiste.
  Jeśli jeszcze dodać, że Jego Mama, Maria była żydówką (to chyba też nie jest sensacja), to okaże się, że jednak wspaniały to naród i z pewnością wybrany przez Boga.
  Szczęść Boże wszystkim czytelnikom
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.