Katolickie, prawosławne, ewangelicko-augsburskie i muzułmańskie...

Katolickie, prawosławne, ewangelicko-augsburskie i muzułmańskie modlitwy w intencji ojczyzny znalazły się w programie wojewódzkich obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Białymstoku. To wieloletnia tradycja, która podkreśla zróżnicowanie narodowościowe i religijne regionu.

Główna oficjalna uroczystość Narodowego Święta Niepodległości w stolicy województwa podlaskiego rokrocznie odbywa się przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, w centrum miasta. Poprzedza ją bezpośrednio msza św. w pobliskiej archikatedrze katolickiej Wniebowzięcia NMP.

W programie obchodów są jednak również modlitwy w świątyniach innych wyznań. W Podlaskiem są m.in. największe w kraju skupiska wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, a także wyznających islam polskich Tatarów.

Na początku lat 90. ubiegłego wieku zwyczaj prawosławnych modlitw za ojczyznę w czasie ważnych świąt państwowych, takich jak Dzień Konstytucji 3 Maja czy właśnie Narodowe Święto Niepodległości, wprowadził w woj. podlaskim metropolita Sawa - obecnie zwierzchnik Cerkwi w Polsce, a wtedy ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej i prawosławny ordynariusz polowy WP.

Taka okolicznościowa liturgia odprawiona będzie w piątek w prawosławnej katedrze św. Mikołaja w Białymstoku. Podobna uroczystość - również wpisana w program miejskich obchodów - odbędzie się m.in. w Hajnówce.

Muzułmańskie modlitwy za ojczyznę z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbywają się w Podlaskiem od blisko dwudziestu lat. To powrót do tradycji przedwojennej, kiedy takie modlitwy były obowiązkowe. Ostatnie przed wojną odbyły się w 1938 r. W Białymstoku odbędą się w południe w tamtejszym meczecie i będą częścią tradycyjnych modlitw piątkowych.

W niedzielę modlitwy w intencji ojczyzny odbędą się również w kaplicy Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Białymstoku. Uroczystość ta też ujęta była w programie oficjalnych wojewódzkich obchodów związanych ze świętem państwowym obchodzonym 11 listopada.(PAP)

Autor: Robert Fiłończuk

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg