Islamiści ponownie zaatakowali

Dżihadyści z Boko Haram zaatakowali w sobotę pasterzy strzegących bydła na pastwisku w pobliżu wioski Airamne w dystrykcie Mafa. Siedemnastu pasterzy zginęło w walce, a całe bydło zostało zrabowane - donoszą lokalne władze.

Dżihadyści rozpoczęli atak z obozów w pobliskim lesie Gajiganna, dokąd przenieśli się po częściowym wyparciu ich z lesu Sambisa przez inną grupy dżihadystów ISWAP i armię nigeryjską.

 ISWAP to prowincja Państwa Islamskiego w Afryce Zachodniej, która oddzieliła się od Boko Haram w 2016 roku i stała się dominującą grupą w długotrwałym konflikcie dżihadystycznym w regionie.

ISWAP Przejęła tereny będące wcześniej pod kontrolą Boko Haram po tym, jak przywódca Boko Haram, Abubakar Shekau zginął w starciach z ISWAP w maju ubiegłego roku.

Boko Haram i ISWAP coraz częściej atakują cywilów, zwłaszcza drwali, rolników i pasterzy, oskarżając ich o współpracę z wojskiem i lokalnymi oddziałami antydżihadystycznymi.

Według ONZ, od 2009 roku w wyniku działań dżihadystów na północnym wschodzie Nigerii,  zabitych zostało ponad 40 000 osób a wysiedlonych około dwóch milionów.

Konflikt rozprzestrzenił się na sąsiedni Niger, Czad i Kamerun, co skłoniło do utworzenia regionalnych sił zbrojnych do walki z dżihadystami.

Zabójstwa, porwania i grabieże na północnym wschodzie są częścią ogólnego kryzysu bezpieczeństwa w Nigerii.

«« | « | 1 | » | »»