Izrael: Chrześcijanie w Jerozolimie zastraszani przez agresywnych żydowskich ultranacjonalistów

W ostatnich tygodniach na Starym Mieście w Jerozolimie nastąpił wzrost liczby antychrześcijańskich incydentów - donosi Reuters.

W ostatnich tygodniach na Starym Mieście w Jerozolimie nastąpił wzrost liczby antychrześcijańskich incydentów; członkowie wspólnot chrześcijańskich mówią, że są nękani i zastraszani przez agresywnych żydowskich ultranacjonalistów - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera.

Na początku lutego zatrzymano mężczyznę po tym, jak zdewastował posąg Jezusa w Kościele Biczowania. Kościół znajduje się w miejscu, w którym - jak głoszą ewangeliczne przekazy - Chrystus wziął krzyż, gdy został skazany na śmierć - donosi Reuters.

"To jest kościół upamiętniający cierpienie Jezusa, a robienie takich rzeczy właśnie tutaj jest czymś bardzo, bardzo złym" - powiedział agencji ojciec Eugenio Alliata z Muzeum Ziemi Świętej.

Był to kolejny incydent tego rodzaju; w styczniu na ścianach ormiańskiego klasztoru św. Jakuba pojawiły się graffiti w języku hebrajskim o treści: "Śmierć Ormianom" i "Śmierć chrześcijanom" - informuje Reuters.

"W ciągu ostatnich dwóch miesięcy, powiedziałbym, że od czasu, gdy władzę sprawuje nowy rząd, takie ataki stają się bardzo powszechne" - powiedział Miran Krikorian, właściciel restauracji na Starym Mieście. "A problem polega na tym, że mamy poczucie, że nic nie możemy z tym zrobić".

Łaciński Patriarchat Jerozolimy poinformował, że odnotowano co najmniej cztery inne przypadki wandalizmu. W jednym przypadku grupa religijnych Żydów obrzuciła krzesłami i stołami teren w pobliżu siedziby Kustodii Ziemi Świętej. W innym przypadku zdewastowano cmentarz chrześcijański w Jerozolimie - informuje agencja Reutera.

Ciasny labirynt uliczek Starego Miasta w Jerozolimie kryje święte miejsca żydów, chrześcijan i muzułmanów, a mieszkające tam społeczności dawno wypracowały sposoby współżycia - przypomina agencja Reutera.

Policja w Jerozolimie nie odniosła się bezpośrednio do pytań zadanych przez agencję dotyczących wzrostu liczby antychrześcijańskich incydentów. Poinformowała jednak, że we wszystkich wymienionych przypadkach aresztowano sprawców i wniesiono akty oskarżenia. W oświadczeniu dodano, że policjanci przeprowadzają "wzmożone patrole wokół Starego Miasta, domów modlitwy i świętych miejsc w celu zachowania bezpieczeństwa, porządku publicznego i wolności religijnej dla wszystkich" - podkreśliła agencja.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg