Rozpalona nienawiść przeciw Ameryce

W Afganistanie doszło w poniedziałek do kolejnego protestu przeciwko spaleniu w ubiegłym miesiącu Koranu przez amerykańskiego pastora. Kilkaset osób demonstrowało w mieście Mehtarlam, stolicy prowincji Laghman, na wschodzie Afganistanu.

Manifestanci wykrzykiwali: "Śmierć Ameryce" i "Niech żyje islam!". Rzucali też kamieniami w policjantów, ale nikt nie został ranny. Według świadków demonstrantów było ponad tysiąc, a według policji - 300.

W Kandaharze, na południu Afganistanu, gdzie w sobotę zginęło 10 osób, a w niedzielę dwie, w poniedziałek panował spokój. Spokojnie było też w Mazar-i-Szarif na północy kraju, gdzie w piątek zginęło 12 osób, w tym siedmiu pracowników ONZ, kiedy podczas demonstracji doszło do ataku na biuro oenzetowskiej misji pomocowej.

Spokój panował również w Kabulu, a także w głównym mieście na wschodzie Afganistanu, Dżalalabadzie, i na zachodzie w Heracie, gdzie w ostatnich dniach odbywały się demonstracje, ale gdzie nie doszło do aktów przemocy.

W niedzielę prezydent Afganistanu Hamid Karzaj zaapelował do Kongresu USA, by potępił spalenie Koranu przez pastora-fundamentalistę na Florydzie. Karzaj zwrócił się z takim apelem na spotkaniu z ambasadorem USA Karlem Eikenberrym i naczelnym dowódcą sił USA i NATO w Afganistanie generałem Davidem Petraeusem.

Koran spalono 20 marca w parafii pastora Terry'ego Jonesa w Gainesville na Florydzie. Księgę uznano za "winną" i spalono. Mieszkańcy miasta i dziennikarze zignorowali to wydarzenie - pojawiło się na nim jedynie 30 osób. Jones stoi na czele małego Kościoła Dove World Outreach Center. W zeszłym roku zamierzał ogłosić rocznicę ataków z 11 września "Dniem palenia Koranu", ponieważ Koran "głosi prawdy niezgodne z Biblią" i zachęca muzułmanów do ekstremizmu oraz aktów przemocy.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.