Prezydent Izraela do chrześcijan: angażujemy się w obronę wolności religijnej

„Przybyłem tutaj w imieniu państwa Izrael i narodu izraelskiego, aby zapewnić nasze zaangażowanie na rzecz pełnej ochrony wolności religii i kultu w Izraelu” – powiedział prezydent Izraela Isaac Herzog podczas spotkania z przedstawicielami Kościołów chrześcijańskich.

Odbyło się ono w klasztorze Stella Maris w Hajfie. W wydarzeniu uczestniczył abp Pierbattista Pizzaballa, łaciński patriarcha Jerozolimy oraz abp Teofilos, prawosławny patriarcha Jerozolimy.

Wielu członków społeczności chrześcijańskiej w Hajfie wyszło na ulice, aby zaprotestować przeciwko niedawnym wtargnięciom żydowskich grup radykalnych do chrześcijańskich miejsc świętych, zwłaszcza do klasztoru Stella Maris. W obliczu tych i innych incydentów dotyczących przemocy wobec chrześcijan, prezydent Izraela, Isaac Herzog, złożył ważną wizytę w klasztorze karmelitańskim Stella Maris w Hajfie. Wizyta, która odbyła się 9 sierpnia, miała charakter prywatny, a Herzogowi towarzyszyła jego żona i niewielka delegacja przedstawicieli władz.

Prezydent Izraela stwierdził: „Musimy szanować członków wszystkich religii, jesteśmy do tego zobowiązani od początku naszego istnienia. Kochaj bliźniego swego jak siebie samego”. Isaac Herzog podkreślił: „W ostatnich miesiącach byliśmy świadkami poważnych incydentów wymierzonych w wyznania chrześcijańskie w Ziemi Świętej. Nasi bracia i siostry, chrześcijańscy obywatele, czują się atakowani w swoich miejscach modlitwy, na cmentarzach, na ulicach. Uważam to ekstremistyczne zjawisko za niedopuszczalne pod każdym względem. Zjawisko to musi zostać wyeliminowane i jestem wdzięczny policji i innym organom ścigania za poważne potraktowanie tej sprawy”.  Dodał: „Tutaj, w tej pokojowej i pięknej wspólnocie, która ma za sobą setki lat, jej członkowie nie powinni czuć się zagrożeni z żadnego powodu”.

Prezydent Izraela podsumował: „Moje przesłanie zarówno do chrześcijan mieszkających w Izraelu, jak i do wiernych na całym świecie jest takie: wspólnoty chrześcijańskie są bezpieczne i rozwijają się w Ziemi Świętej”. Wraz z Prezydentem Izraela na spotkaniu był obecny szef policji, Yaakov Shabtai.

Patriarcha Jerozolimy Pierbattista Pizzaballa zabrał głos w imieniu wszystkich wspólnot chrześcijańskich w Ziemi Świętej. Podziękował prezydentowi Izraela i członkom jego delegacji za wsparcie nie tylko w słowach, ale i w czynach. „Musimy pracować razem, aby wzmocnić dialog solidarności i miłości między nami. Wszyscy należymy do tego samego państwa, mieszkamy w tych samych miejscach, obok siebie i powinniśmy żyć w pokoju, wspólnie budować naszą przyszłość i wspierać się nawzajem”. Prezydent Herzog dodał: „Tak, to ważne dla wszystkich religii”. Patriarcha podsumował: „Wszyscy jesteśmy dziećmi tego samego Boga”.

Ks. Piotr Żelazko, wikariusz patriarchalny dla katolików języka hebrajskiego w Izraelu, skomentował to spotkanie dla Radia Watykańskiego:

„Wizyta Prezydenta Izraela w klasztorze karmelitańskim Stella Maris, to widzialny znak determinacji w kierunku zwalczania tych aktów nietolerancji czy przemocy wobec chrześcijan. To jest widzialny krok w stronę wspólnego działania razem z liderami religijnymi, przedstawicielami różnych Kościołów. Władze państwowe starają się pokazać, że te akty nietolerancji i przemocy nie będą miały miejsca i będą zwalczane z całą determinacją. Znaczącą była także obecność komisarza Yaakova Shabtaia, szefa izraelskiej policji, która to obecność to jest rzeczywiście znak nadziei na to, że służby będą z całą powagą zajmować się sprawami nietolerancji czy wrogości wobec chrześcijan.“

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg