W czasie, gdy trwają Ramadan i Wielki Post, Jezuicka Służba Uchodźcom oraz Włoska Muzułmańska Wspólnota Religijna skierowały wspólny apel o natychmiastowy rozejm w Strefie Gazy oraz bezwarunkowe uwolnienie zakładników porwanych 7 października ub. r. w Izraelu.
Jak zaznaczają autorzy, chodzi o radykalny powrót do istoty nauczania chrześcijańskiego i muzułmańskiego. Obie te religie wzywają bowiem do miłowania jedności ponad podziały, szanując różnice i promując godność każdej osoby.
„W tym okresie modlitwy i postu apelujemy do wierzących oraz wszystkich ludzi dobrej woli […] o podwojenie wysiłków na rzecz natychmiastowego i trwałego zaprzestania wszelkiego rodzaju przemocy w Strefie Gazy, co pozwoli żydom, chrześcijanom i muzułmanom w pełni doświadczyć świętych owoców Wielkiego Postu i Ramadanu oraz świąt religijnych Id al-Fitr, Wielkanocy i Pesach” – czytamy w komunikacie.
Autorzy wyznają, że zaangażowani na rzecz leczenia ludzkości modlą się i pochylają nad każdą ofiarą straszliwej przemocy dotykającej świat. Przedstawiciele Jezuickiej Służby Uchodźcom oraz Włoskiej Muzułmańskiej Wspólnoty Religijnej wyrażają nadzieję nie tylko na rozejm, ale również na stworzenie przestrzeni dialogu. „Solidaryzujemy się z ofiarami przemocy i dołączamy do ich apeli o pokój oraz szacunek dla człowieczeństwa, które wspólnie dzielimy” – zaznaczają.
Apel podpisali: wiceprzewodniczący Włoskiej Muzułmańskiej Wspólnoty Religijnej, imam Yahya Pallavicini, oraz prof. Abd al-Haqq Guiderdoni, a także br. Michael Schöpf SJ, dyrektor Jezuickiej Służby Uchodźcom i o. Daniel Corrou SJ, dyrektor Jezuickiej Służby Uchodźcom na Bliskim Wschodzie.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?