Wielki Meczet w Djenné, historycznym mieście niegdyś będącym centrum nauki islamu przeżywa kryzys ruchu turystycznego.
To popularne niegdyś miejsce przyciągające dziesiątki tysięcy turystów rocznie, znajduje się obecnie w środku konfliktu pomiędzy islamistycznymi rebeliantami (Państwo Islamskie Afryki Zachodniej), siłami rządowymi i innymi grupami zbrojnymi operującymi w rejonie.
Djenné jest jednym z najstarszych miast w Afryce Subsaharyjskiej. W przeszłości było tu centrum handlowe, a miasto stanowiło ważny punkt na trasie transsaharyjskiego handlu złotem. Do dziś w starym mieście zachowało się prawie 2 tys. tradycyjnych domów.
Wielki Meczet został zbudowany w 1907 roku na miejscu pierwotnego meczetu z XIII wieku. Budowla od 2016 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO w zagrożeniu.
Meczet co roku jest tynkowany przez mieszkańców, w ramach lokalnego rytuału gromadzącego całe miasto. Zabezpieczenie meczetu nową warstwą jest konieczne przed rozpoczęciem pory deszczowej, w przeciwnym bowiem razie budowla popadłaby w ruinę.
Błotnista masa do tynkowania meczetu, którą pokrywana jest konstrukcja, wykonywana jest poprzez zmieszanie wody z gliną i łuskami ryżu. To zadanie przypada kobietom, natomiast dokładanie nowej warstwy błota na ścianach budowli jest zadaniem zarezerwowanym dla mężczyzn.
Tegoroczne ponowne tynkowanie budowali odbyło się na początku maja.
Niestety obecnie Mali przeżywa gwałtowny spadek ruchu turystycznego, co spowodowane jest trwającym konfliktem, który wybuchł po zamachu stanu w 2012 r. umożliwiając grupom dżihadystów przejęcie kontroli nad kluczowymi miastami na północy kraju.
Mali, pomimo że jest jednym z największych producentów złota w Afryce, należy do najsłabiej rozwiniętych krajów na świecie. Prawie połowa z 22 milionów mieszkańców żyje poniżej krajowej granicy ubóstwa. Obecnie, wraz z zanikiem branży turystycznej społeczeństwo ma jeszcze mniej środków na życie.
Od 2020 r. w kraju doszło do dwóch kolejnych zamachów stanu podczas fali niestabilności politycznej w Afryce Zachodniej i Środkowej.
Pełniący od 2021 r. obowiązki prezydenta Assimi Goita, który objął władzę po zamachu stanu w 2021 r., nakazał wycofanie wojsk francuskich oraz zakończenie w przyszłym roku 10-letniej misji pokojowej ONZ w Mali. Jednocześnie zwrócił się do rosyjskich najemników z grupy Wagnera o pomoc w walce z dżihadystami.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?