Przedstawiciele trzech religii abrahamicznych modlili się o pokój na Bliskim Wschodzie

Modlitwę o pokój na Bliskim Wschodzie w obliczu trwającej wojny Izraelskich Sił Zbrojnych z Hamasem zorganizowało Stowarzyszenie Pacjent Europa. Modlitwę poprowadzili imam Ibrahim Mogra z Wielkiej Brytanii, rabin Charles Feinberg z USA i ks. Jacek Siepsiak SJ.

W spotkaniu modlitewnym uczestniczyli przedstawiciele trzech religii abrahamicznych, podkreślając konieczność pokoju na Bliskim Wschodzie. Modlitwy o pokój poprowadzili: imam Ibrahim Mogra z Wielkiej Brytanii, rabin Charles Feinberg z USA, ks. Jacek Siepsiak SJ i Aleksander Temkin ze Stowarzyszenia Pacjent Europa. 

– Efektem [obecnych działań] jest śmierć tysięcy niewinnych mężczyzn, kobiet i dzieci, którzy giną w wyniku przemocy. Trwałym skutkiem jest zasadzenie głębokich studni goryczy i gniewu w sercach ocalałych. Nasiona następnej wojny są zasiane i przyjmują korzenie. Psalm 33 uczy nas, że siła naszej broni i technologii to iluzja. Nie ma zbawienia w doktrynie przytłaczającej siły. Nasze zbawienie tkwi raczej w bojaźni przed Bogiem, gdy odrzucamy naszych wrogów. Nasze zbawienie polega na szukaniu miłości Bożej, gdy zbliżamy się do tych, których się boimy – mówił rabin Charles Feinberng. 

Wybrzmiała modlitwa Imama Ibrahima Mogry, która bezpośrednio odnosiła się do bieżących wydarzeń: “Modlimy się o sprawiedliwość i wolność dla Palestyny i o bezpieczeństwo i ochronę dla Izraela. Modlimy się o to, aby politycy byli kierowani z dala od przemocy ku pokojowi i zrozumieniu. Modlimy się, aby ich serca były zmiękczone, aby mogli poczuć ból cierpiących. Modlimy się o odważnych liderów, którzy wybierają drogę pokoju i szacunku dla ludzkiego życia. Modlimy się o koniec nienawiści i rozkwit współczucia, szacunku dla godności człowieka, życzliwości, przebaczenia i pojednania". 

– Tego typu inicjatywy tworzą oddolną dyplomację kulturalną, która jest niezwykle ważna dla relacji międzynarodowych. Polska nie może zadowalać się postawą 'nasza chata z kraja', musimy się angażować w sprawy relacji szeroko rozumianej sfery euroatlantyckiej i Globalnego Południa – mówi KAI Aleksander Temkin ze Stowarzyszenia Pacjent Europa.

Przytoczył także komentarz filozofa Piotra Graczyka do tej modlitwy: “Bardzo chciałbym, żeby więcej ludzi to obejrzało, bo modlitwa jest wielką siłą i zdobyczą ludzkich cywilizacji, a nie tylko wyrazem słabości i bezradności. Jest uświadomioną słabością i bezradnością. Jesteśmy trzciną najsłabszą w przyrodzie, ale mamy modlitwę a to jest coś. Jest jedyną adekwatną reakcją na śmierć, a śmierć jest jedyną realnością, której możemy być całkowicie pewni. Więc i modlitwy, jako jedynego środka". 

Jak wskazują organizatorzy modlitwy, temat konfliktu na Bliskim Wschodzie jest szczególnie trudny dla Polski, ze względu na historyczną wagę stosunków polsko-żydowskich oraz zaangażowanie Polski w wojnę w Iraku. "Nasi znamienici goście wcześniej uczestniczyli w międzyreligijnej delegacji do Ukrainy, gdzie modlili się o sprawiedliwy pokój z ukraińskimi przywódcami duchownymi. Tym razem zgromadzili się, aby modlić się o deeskalację sytuacji między Izraelem a Palestyną" - wskazuje SPE.

Nagranie całego spotkania obejrzeć można na YouTube:

Europe, a Patient Representatives of the Three Abrahamic Religions on the Necessity of Peace in the Middle East.
SPE, dg
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg