Obywatel Armenii odsiedzi 10 lat w irańskim więzieniu za to, że miał się dopuścić propagowania chrześcijaństwa.
Irański sędzia skazał Hakopa Goczumjana na karę więzienia w lutym 2024 r. za „nielegalną działalność chrześcijańską”. Powołał się przy tym na art. 160 irańskiego islamskiego kodeksu karnego, który zezwala sędziemu na podejmowanie decyzji na podstawie „osobistej intuicji”. Apelacja Goczumjana złożona na początku czerwca, wskazująca na brak dowodów winy nie odniosła skutku.
Goczumjan i jego żona, Eliza Szahwardian, która jest Iranką i Ormianką, zostali aresztowani w sierpniu 2023 r., kiedy wraz z dwójką dzieci przebywali w domu swoich przyjaciół w pobliżu Teheranu. Agenci irańskiego Ministerstwa Wywiadu przeszukali dom i znaleźli wśród ich rzeczy kilka egzemplarzy Nowego Testamentu i literatury chrześcijańskiej.
Obydwoje zostali poddani izolacji i torturom psychicznym w więzieniu Evin w Teheranie. Kobieta została zwolniona w październiku 2023 r., ale jej mąż pozostał w więzieniu.
Amerykańska Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF) w Raporcie rocznym z 2024 r . określa wolność religijną w Iranie jako „wyjątkowo słabą”. Od 1999 r. rząd USA określa Iran jako „kraj szczególnej troski”. Wprawdzie teokratyczne, autorytarne prawo zezwala chrześcijanom, żydom i zoroastrianom na praktykowanie ich religii, jednakże nie mogą oni dopuszczać się „żadnych dewiacyjnych działań edukacyjnych lub prozelitycznych, które są sprzeczne lub kolidują ze świętym prawem islamu”.
Chrześcijanie stanowią mniej niż 1 proc. ludności kraju. Iran aresztował 166 chrześcijan w 2023 r., z których jedna trzecia za posiadanie wielu egzemplarzy Pisma Świętego, zgodnie z rocznym raportem z 2024 r. sporządzonym przez Article18, londyńską organizację non-profit, która działa na rzecz prześladowanych irańskich chrześcijan.
Pomimo zagrożenia prześladowaniami w Iranie przybywa chrześcijan, a organizacja Open Doors oszacowała, że w 2021 r. w Iranie mogło być około 800 tys. chrześcijan nawróconych z islamu. Organizacja Article 18 informuje, że w Iranie od 2023 r. 21 chrześcijan jest uwięzionych. Głównie są to członkowie tzw. Kościołów ewangelikalnych.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?