Ich zdaniem Żydów obowiązuje religijny zakaz wchodzenia w to miejsce.
Pięciu prominentnych rabinów izraelskich skrytykowało obecność kilku tysięcy modlących się żydów na Esplanadzie Meczetów we wschodniej Jerozolimie. Przypomnieli o obowiązującym wyznawców judaizmu zakazie wchodzenia na wzgórze, na którym niegdyś stała żydowska Świątynia, a obecnie znajdują się dwa meczety: Kopuła na Skale i Al-Aksa. Jest to trzecie, po Mekce i Medynie święte miejsce dla wyznawców islamu, którzy wierzą, że właśnie stąd Mahomet został wzięty do nieba.
We wtorek 13 sierpnia niemal 3 tys. żydów weszło na Esplanadę i modliło się, tańczyło oraz powiewało izraelskimi flagami. Był wśród nich izraelski minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben-Gewir, jeden z członków rządu wywodzących się z partii skrajnie prawicowych.
„Wzywam narody świata, by nie uważały tych ministrów rządu za przedstawicieli narodu żydowskiego – oświadczył w nagraniu wideo Icchak Josef, były sefradyjski naczelny rabin Izraela. – My [Żydzi] chcemy pokoju między narodami i nie możemy dać się kierować ugrupowaniom ekstremistycznym”.
Czterej inni rabini, będący punktem odniesienia dla dużej części ortodoksyjnych żydów, przypomnieli stanowisko rabinatu, zgodnie z którym wyznawcom judaizmu nie wolno przebywać na Wzgórzu Świątynnym, gdyż można w ten sposób popełnić świętokradztwo, wchodząc do znajdującego się tam „Świętego świętych” – sanktuarium Świątyni, zburzonej w 70 roku przez Rzymian, do którego prawo wejść mieli jedynie kapłani. Dlatego jeden z rabinów występujących w wideo, David Cohen nazwał uczestników tej modlitwy „bandytami, którzy publicznie profanują Świątynię”. Wspomniany zakaz jest jednak kwestionowany przez niektórych rabinów ruchu syjonistycznego, do którego należy minister Ben-Gewir.
Ponieważ 13 sierpnia wypadał dziewiąty dzień miesiąca aw, kiedy obchodzona jest rocznica zburzenia Świątyni, tysiące wyznawców judaizmu modliło się przy ocalałym jej zachodnim murze, tzw. Ścianie Płaczu u stóp Esplanady.
Według status quo, ustalonego po zajęciu wschodniej Jerozolimy przez wojsko izraelskie w 1967 roku, niemuzułmanie mogą wchodzić na Esplanadę Meczetów w określonych godzinach, ale bez prawa do modlitwy w tym miejscu. Reguła ta jest coraz częściej naruszana przez żydowskich nacjonalistów.
Jubileusz obwieszczajcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców.
Czyli inaczej Szczodre Gody. Słowiańskie święto obchodzone w pierwszy dzień zimy.