Fanatyzm i fundamentalizm pułapką dla religii

O „pułapce”, jaką dla niektórych religii są „fanatyzm i fundamentalizm, które siłą i przemocą starają się narzucić innych własne przekonania" mówił przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” kard. Peter Kodwo Appiah Turkson. Zwrócił uwagę, że zwolennicy tych poglądów zapominają, że "«prawda nie inaczej się narzuca, jak tylko siłą samej prawdy, która wnika w umysły jednocześnie łagodnie i silnie», jak słusznie nauczał Sobór Watykański II”.

W cyklu artykułów na łamach watykańskiego dziennika „L'Osservatore Romano”, omawiających różne aspekty zaplanowanego na 27 października br. spotkania przedstawicieli religii w Asyżu, hierarcha przypomina za orędziem Jana Pawła II na Światowy Dzień Pokoju w 2002 r., że „istnieją dziś ukryte formy przemocy, które stanowią poważne zagrożenie dla życia i przyszłości ludzkości”.

„Wystarczy pomyśleć o przemocy wobec prawa do życia, szerzonej przez mentalność wrogą narodzinom na drodze antykoncepcji, aborcji, ustawodawstwa przeciwnego narodzinom, sterylizacji, lansowanych w krajach ubogich przez organizacje pozarządowe, o konstruktywnej kontroli narodzeń, eutanazji. Ważne jest więc, aby wspólnoty religijne – w imię Boga, który jest źródłem, twórcą i ostatecznym celem życia – zjednoczyły swoje wysiłki w promowaniu i obronie życia od samego poczęcia po naturalną śmierć. Stawką w grze jest przyszłość naszej ludzkości” - przekonuje przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”.

«« | « | 1 | » | »»
 • refleksja
  07.07.2011 20:47
  nauczanie w encyklice: "Jasną rzeczą więc jest, Czcigodni Bracia, dlaczego Stolica Apostolska swym wiernym nigdy nie pozwalała, by brali udział w zjazdach niekatolickich. Pracy nad jednością chrześcijan nie wolno popierać inaczej, jak tylko działaniem w tym duchu, by odszczepieńcy powrócili na łono jedynego, prawdziwego Kościoła Chrystusowego, od którego kiedyś, niestety, odpadli. Powtarzamy, by powrócili do jednego Kościoła Chrystusa, który jest dla wszystkich widoczny i po wsze czasy, z woli Swego Założyciela, pozostanie takim, jakim go On dla zbawienia wszystkich ludzi ustanowił."Mortalium animos (z 6 stycznia 1928 roku) O popieraniu prawdziwej jedności religii, Pius XI.
 • Pytanie
  08.07.2011 10:41
  Dlaczego Wasz cenzor wyciął cytat ENCYKLIKI Piusa XI nt. dialogu międzyreligijnego? Czy Papież mylił się?
 • refleksja
  08.07.2011 10:44
  Ponieważ tutejsza cenzura wycięła cytaty słów papieskich, podaję odnośnik na całą encyklikę dotyczącą wyłącznie powyższego tematu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Mortalium_Animos
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.