W poniedziałek rusza cykl wykładów pt. "Surviving Oppression" palestyńskiego socjologa i edukatora z Betlejem Bahy Hilo. Zaplanowano także polską premierę filmu dokumentalnego "Israelism" połączoną z dyskusją z socjologiem.
Od 2013 roku działalność Bahy Hilo skupia się na edukacji o Palestynie poprzez inicjatywę "To Be There", w ramach której organizuje wizyty edukacyjne dla osób spoza Palestyny - np. Dzień Ziemi Palestyńskiej, programy letnie oraz Boże Narodzenie w Palestynie. Umożliwia uczestnikom poznanie różnorodnych perspektyw lokalnych, w tym działaczy palestyńskich, reprezentantów organizacji pozarządowych i krytycznych izraelskich akademików. Jako edukator, stara się w przystępny sposób przedstawiać złożoną sytuację, w jakiej znajduje się naród palestyński. Hilo ma również doświadczenie pracy z Krajową Radą YMCA na Sri Lance oraz w Silver Bay w Stanach Zjednoczonych.
Baha Hilo ukończył studia socjologiczne na Uniwersytecie w Birzeit. Współpracował z różnymi organizacjami humanitarnymi zajmującymi się prawami człowieka i rzecznictwem, w tym z ONZ, Joint Advocacy Initiative of the YMCA & YWCA oraz Badil Centre for Residency and Refugees Rights.
Jeden z organizatorów wydarzeń w Krakowie, Rafał Piotrowski powiedział PAP, że podczas spotkań z socjologiem będzie się można dowiedzieć o historycznej genezie konfliktu palestyńsko-izraelskiego, różnych obliczach okupacji i obecnej sytuacji terytoriów okupowanych. Dodał, że Baha opowie o realiach życia Palestyńczyków, różnych formach oporu i wyzwaniach związanych z życiem pod okupacją, a także odpowie na pytania: jaki jest status Palestyny, na czym polega izraelska okupacja i jakie niesie za sobą konsekwencje, jak wojna w Gazie wpłynęła na Palestyńczyków poza Gazą oraz co obecnie dzieje się na Okupowanym Zachodnim Brzegu.
"Wykłady i pokazy filmowe prowadzone przez Hilo stanowią okazję, by poznać perspektywę osoby bezpośrednio dotkniętej opresją. Dzięki nim uczestnicy mają lepiej zrozumieć sytuację polityczną, społeczną i humanitarną w Palestynie. Te wydarzenia mogą także stać się przyczynkiem do myślenia o konflikcie izraelsko-palestyńskim" - zaznaczył.
Polska premiera filmu dokumentalnego "Israelism" w reżyserii Erin Axelman i Sama Eilertsena odbędzie się w poniedziałek o godz. 18.00 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. "Film opowiada o podróży młodych Amerykanów żydowskiego pochodzenia, którzy zaczynają kwestionować dominujące narracje o Izraelu, które poznali w trakcie swojego wychowania. Jest to opowieść o wewnętrznych konfliktach, przebudzeniu politycznym i poszukiwaniu sprawiedliwości. +Israelism+ w wyjątkowy sposób bada, jak dramatycznie zmieniają się postawy Żydów wobec Izraela, co ma ogromne konsekwencje dla regionu i samego judaizmu" - napisano w informacji prasowej.
Dodano, że osobiste doświadczenia Erin Axelman i Sama Eilertsena są zbliżone do losów bohaterów opowieści.
"Israelism" zdobył nagrodę za najlepszy film dokumentalny na Arizona International Film Festival, nagrodę za najlepszy dokument na Tallgrass Film Festival, nagrodę Spirit Award na Brooklyn Film Festival oraz Nagrodę Publiczności za najlepszy dokument na San Francisco Jewish Film Festival.
Pokazy filmu "Israelism", wykłady oraz spotkania z Bahą Hilo i innymi gośćmi odbędą się w siedmiu polskich miastach: Łodzi, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu, Koninie i Warszawie między 18 listopada a 6 grudnia br.
Organizatorami pokazów filmowych, dyskusji oraz wykładów są: FFIPP Europe, To Be There, kolektyw kefija, Salam Lab, Strefa WolnoSłowa, Polsko-Palestyńska Inicjatywa na rzecz Sprawiedliwości Kaktus, Stowarzyszenie Nomada, Stowarzyszenie Plan B.
Partnerami cyklu spotkań są: Rektor Uniwersytetu Łódzkiego, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, Łódzkie Centrum Wielokulturowe, Centrum Języków Orientalnych "Al-andalus", Akademickie Centrum Designu, Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW i UWr.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.