Brytyjski wokalista Mick Jagger, współzałożyciel słynnej grupy Rolling Stones, zaśpiewał w sanskrycie w nagraniu do nowego albumu z udziałem indyjskiego muzyka Allaha Rakhy Rahmana - podał serwis BBC.
Jagger śpiewa "Satyameva Jayate" (Zwycięża tylko prawda) z drugiego singla supergrupy SuperHeavy, w skład której wchodzą też Dave Stewart, Joss Stone i Damian Marley.
SuperHeavy powstała w maju tego roku. Jak wyjaśnia jej powstanie Jagger, muzycy "chcieli konwergencji różnych stylów muzycznych". Kultowemu pismu "Rolling Stone Magazine" powiedział: "Jest to inne od wszystkiego, w co się angażowałem".
Muzyka, którą gra SuperHeavy, ma "bardzo szeroki zakres - od reggae poprzez ballady do indyjskich piosenek w urdu".
W skład zespołu wchodzi Allah Rakha Rahman - indyjski kompozytor muzyki filmowej, instrumentalista i piosenkarz, dwukrotny zdobywca Oscara, w tym za muzykę do filmu "Slumdog. Milioner z ulicy". Uchodzi w Indiach za gwiazdę i jego koncerty cieszą się ogromną popularnością.
Jak opowiada indyjski muzyk, nagranie "Satyameva Jayate" dla niego jest spełnieniem marzeń, by "podjąć jeden z głównych wątków moralnych kultury Indii, jakim jest "Satyameva Jayate" i zrobić z tego piosenkę". "Ma historyczne znaczenie i jest na swój sposób ikoną. Mam nadzieję, że się spodoba" - dodał powiedział Rahman.
"Satyameva Jayati" jest oficjalną dewizą narodową Indii, umieszczoną w godle państwa. Jej źródłem jest upaniszada Mundaka - jedna z najstarszych upaniszad kanonicznych.
Upaniszady to indyjskie teksty religijno-filozoficzne, należące do hinduskiego Objawienia.
"Satyameva Jayate" śpiewana przez Jaggera to drugi singiel zespołu, który - jak się oczekuje - we wrześniu wypuści na rynek cały album.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…