Kosowo: Muzułmanie protestowali

Około dwóch tysięcy muzułmanów demonstrowało w piątek w Prisztinie, stolicy Kosowa, domagając się budowy wielkiego meczetu w centrum miasta i zniesienia zakazu noszenia muzułmańskich chust przez uczennice szkół publicznych.

"Obrażają naszą tożsamość. To niesprawiedliwe. Cierpliwość muzułmanów jest ograniczona" - oświadczył demonstrantom lokalny imam po modlitwach w piątek w południe na placu w Prisztinie.

Wspólnota muzułmańska chce, aby znajdujący się w planach meczet był znacznie większy i usytuowany bliżej centrum stolicy Kosowa. W Prisztinie, gdzie mieszka 250 tysięcy ludzi, jest już ponad 20 meczetów.

Demonstranci protestowali też przeciwko zakazowi nauczania religii w szkołach, który przegłosował w poniedziałek parlament Kosowa. Domagają się również zniesienia, wprowadzonego w połowie ubiegłego roku, zakazu noszenia chust muzułmańskich w szkołach. Coraz częściej uczennice, które odmawiają zdjęcia chust, nie są wpuszczane na lekcje.

Kosowo, gdzie 90 procent ponad dwumilionowej społeczności to muzułmanie, jest zgodnie z konstytucją państwem świeckim.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.