Dalajlama nie pojedzie do RPA

Duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama XIV odwołał wizytę w Republice Południowej Afryki, która miała odbyć się w tym tygodniu, gdyż nie dostał na czas wizy od władz RPA - poinformowało we wtorek jego biuro.

Dalajlama został zaproszony przez jednego z bohaterów walki z apartheidem, anglikańskiego biskupa Desmonda Tutu, który w piątek obchodzi 80. urodziny. Miał uczestniczyć w sobotę w konferencji "Desmond Tutu na rzecz pokoju" w Kapsztadzie.

"Jego świątobliwość miał wylecieć do RPA 6 października, ale wizy nie zostały jeszcze dostarczone" - napisało biuro dalajlamy w komunikacie.

Dalajlama był już w RPA w 1996 roku, na zaproszenie ówczesnego prezydenta Nelsona Mandeli, a potem w 1999 i 2004 roku. Jednakże od momentu objęcia stanowiska szefa państwa przez Jacoba Zumę nie otrzymywał już wizy. W 2009 roku Zuma odmówił jej wydania, by nie irytować władz Chin, które są ważnym partnerem gospodarczym i politycznym RPA.

Dalajlama wraz z rządem tybetańskim na uchodźstwie mieszka w Dharamśali na północy Indii od 1959 roku, kiedy to zbiegł z Tybetu po zdławieniu powstania antychińskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.