Gdy nie jesteśmy gotowi na różnorodność, jedną z reakcji może być agresja; dlatego tak ważna jest edukacja społeczeństwa, by było lepiej przygotowane na spotkanie z przedstawicielami innych kultur i wyznań - uważa wiceszef MSZ Jerzy Pomianowski
Wiceminister spraw zagranicznych uczestniczył w środę w Konferencji nt. Dialogu Międzywyznaniowego i Międzykulturowego w Krakowie. Gośćmi konferencji byli też przedstawiciele świata nauki, religii i polityki z Polski, Indonezji, Arabii Saudyjskiej, Egiptu, Turcji i Pakistanu.
Spotkanie w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie zorganizowały polski MSZ we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ambasadą Indonezji w Warszawie oraz z przewodniczącym Muzułmańskiego Związku Religijnego Muftim RP Tomaszem Miśkiewiczem.
Wybór Indonezji jako partnera nie jest przypadkowy. To największa islamska demokracja świata, kraj, który ma bardzo bogate doświadczenia w funkcjonowaniu wielokulturowego i wielowyznaniowego społeczeństwa - podkreślali organizatorzy.
"Konferencja to kolejna inicjatywa, która ma promować, ułatwiać i stymulować dialog międzywyznaniowy i międzykulturowy. Polska jest w świecie postrzegana jako kraj o wyrazistym profilu religijnym, jako kraj katolicki i naród, z którego wyszedł Jan Paweł II" - podkreślił w rozmowie z PAP Jerzy Pomianowski.
Jak dodał, "nasz sposób mówienia o sprawach religijny jest tym bardziej wiarygodny, że sami mamy bardzo wyrazistą tożsamość religijną, wspaniałe tradycje tolerancji religijnej".
Ale też - zaznaczył - "właśnie u nas pojawiają się akty agresji, takie jak napisy na cmentarzach żydowskich". "Nie jest tak, że ktokolwiek, jest wolny od problemów związanych z dialogiem między kulturami i między religiami" - zauważył wiceminister. Podkreślił, że krakowska konferencja to także dowód, że jako kraj nie koncentrujemy się wyłącznie na relacjach z najbliższymi sąsiadami, ale dostrzegamy problemy globalne.
Dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury prof. Jacek Purchla zaznaczył, że "często w Polsce redukujemy nasze myślenie o Islamie do krajów arabskich". "Nasze stereotypowe wyobrażenie oparte jest na doświadczeniu Iraku i Afganistanu. To, że Polska w czasie prezydencji występuje z tak ważną inicjatywą wykorzystania Polski i Krakowa jako przestrzeni dialogu to największa wartość tego spotkania" - ocenił.
Podczas konferencji Pomianowski zwrócił uwagę, że bardzo zmienia się sposób, w jaki mówimy o innych kulturach i religiach, bo inna jest współcześnie natura kontaktów między ludźmi m.in. za sprawą nowych technologii i coraz szybszych środków transportu.
Jubileusz obwieszczajcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców.
Czyli inaczej Szczodre Gody. Słowiańskie święto obchodzone w pierwszy dzień zimy.