Gdy nie jesteśmy gotowi na różnorodność, jedną z reakcji może być agresja; dlatego tak ważna jest edukacja społeczeństwa, by było lepiej przygotowane na spotkanie z przedstawicielami innych kultur i wyznań - uważa wiceszef MSZ Jerzy Pomianowski
Jak zauważył obecnie duże grupy ludzi - uchodźcy, emigranci, grupy wyznaniowe - przenoszą się szybko z jednego miejsca na świecie do drugiego, co powoduje, że widząc różnice często jesteśmy zszokowani. "Inność, różnice nie muszą powodować zdziwienia, szoku, nieprzyjemnego doświadczenia. To może być doświadczenie inspirujące, ale wymaga zmiany nastawienia i sposób myślenia nas wszystkich" - mówił Pomianowski.
"Ten element kontrastu, którego doświadczamy daje także negatywne zjawiska, reakcje odrzucenia, związane z wyobrażaniem sobie, że problemy są większe niż są w rzeczywistości, co powoduje uczucia dyskryminacyjne" - podkreślił wiceminister.
Jak dodał, ludzie, którzy nie są gotowi na kontakt, uważają, że jedynym sposobem obrony własnej tożsamości jest walka z inną tożsamością. "Wierzą, że jednym sposobem na podkreślenie i wzmocnienie własnej kultury jej walka z inną kulturą, którą widzą wokół siebie. Gdy nie jesteśmy gotowi na różnorodność jedną z reakcji może być agresja. Jedna z kluczowych kwestii to jak edukować społeczeństwo, by było lepiej przygotowane na spotkanie, które ma miejsce każdego dnia" - mówił Pomianowski.
Jego zdaniem edukacja to długofalowe zadanie dla organizacji pozarządowych i międzynarodowych. "Trzeba sprawić, żeby społeczeństwo zrozumiało, że różnice są nieuniknione i należy umieć z nimi żyć" - dodał wiceminister.
Ambasador Indonezji w Polsce Darmansjah Djumala podkreślił wieloletnie zaangażowanie swojego kraju w promocję dialogu międzywyznaniowego. "W dzisiejszym świecie różne kultury oraz cywilizacje muszą współistnieć obok siebie, dlatego właśnie dialog międzywyznaniowy i międzykulturowy jest szczególnie ważny" - zauważył.
"W poprzednich latach spotkaliśmy się z wieloma wyzwaniami. Nasza kultura wymaga dialogu, zrozumienia i tolerancji. Od czasów antycznych wiele religii znalazło schronienie na ziemi indonezyjskiej. Jesteśmy różnorodni jednak jesteśmy jednością" - dodał Darmansjah Djumala.
Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi bp Romuald Kamiński napisał do uczestników spotkania, że dialog międzywyznaniowy i międzykulturowy ma "umacniać tolerancję, wzajemne zrozumienie oraz pokonywanie uprzedzeń". "Potrzeba znacznie więcej skoro w świecie jest jeszcze tyle podziałów, niezrozumienia i wrogości" - uważa bp Kamiński. Jak zauważył, być może to w młodym pokoleniu tkwi siła i nadzieja na przezwyciężenie wszelkich podziałów i uprzedzeń.
Podczas obrad w Krakowie poruszane będą m.in. zagadnienia dialogu pomiędzy chrześcijanami i muzułmanami, różnorodności kulturowej świata Wschodu i Zachodu oraz współistnienia państwa i religii.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…