Asyż: nie będzie wspólnych modlitw

Przywódcy religijni, którzy przybędą 27 października do Asyżu na zaproszenie Benedykta XVI z okazji ćwierćwiecza historycznej inicjatywy Jana Pawła II, nie będą modlić się ani razem, ani osobno - podał dziennik "Il Messaggero".

Włoska gazeta zwróciła uwagę na tę zasadniczą różnicę między pamiętnymi wspólnymi, międzyreligijnymi modłami o pokój przed 25 laty z polskim papieżem, a uroczystością rocznicową pod przewodnictwem jego następcy.

"Imię Boga nie zostanie przywołane. Tym razem nie będzie żadnych modlitw w Asyżu; przywódcy religijni zaproszeni przez papieża na spotkanie przy grobie świętego Franciszka, by zastanowić się nad tematem pokoju nie będą się modlić ani sami, ani zbiorowo. Dzień Refleksji, Dialogu i Modlitwy, zainicjowany przez papieża Wojtyłę 25 lat temu będzie tylko Dniem Refleksji i Dialogu między różnymi religiami"- podkreślił dziennik.

W ten sposób - dodał - Benedykt XVI "chce uniknąć wszelkiego możliwego ryzyka synkretyzmu religijnego, który zdezorientowałby wiernych".

"Także jako kardynał papież Ratzinger dzielił się ze swym poprzednikiem pewnymi wątpliwościami właśnie z tego powodu, mimo że zgadzał się oczywiście co do znaczenia dialogu"- przypomniała watykanistka "Il Messaggero" Franca Giansoldati.

Jej zdaniem mimo tych różnic rocznicowe spotkanie w Asyżu będzie "ważne i znaczące", o czym świadczy zapowiedź przybycia wielu osobistości. Same tylko kościoły chrześcijańskie reprezentować będzie 30 delegacji. Będzie wśród nich anglikański arcybiskup Canterbury Rowan Williams, ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, prawosławny metropolita Astany Aleksander.

Ponadto obecni będą luteranie, ewangelicy, reprezentanci Światowego Kongresu Żydów, rabini, hinduiści, buddyści. Jedynie, odnotowano, reprezentacja świata muzułmańskiego będzie niższego szczebla.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, WATYKAN, WŁOCHY

 • fd
  09.10.2011 13:15
  To jak to jest, religie pozachrześcijańskie są religiami czy też nie? Bo jeśli nie, to dlaczego określa się je religiami, a nie pseudoreligiami, ideologiami, skoro sa wymysłem ludzkim? Dlaczego mówi sie o spotkaniu międzyreligijnym? A jeśli są religiami to znaczy, że modlitwa tam ma jakąś wartośc bo swój początek mają w objawieniu Bożym. Natomiast pełnia obajwienia Bozego jest w religii chrześcijańskiej. Taka jest oficjalna nauka Koscioła, mająca charakter inkuzywistyczny(zob. np. dokumenty SW II).
 • ewa
  10.10.2011 15:53
  całkiem bez modlitwy? To jak ten dialog będzie wyglądał gdy nie zaprosimy Ducha Św?
  Ja przed swoimi trudnymi spotkaniami zawsze się modlę. Niekoniecznie wspólnie, ale zawsze.
 • Jerzyk
  11.10.2011 18:58
  Nie wiem czy cieszyć się, czy płakać, że mamy tylu ekspertów.
  Tak wielu speców wypowiada na tym forum publikując siebie.
  Nikt jakoś za bardzo nie pyta
  - Co zadał nam Jezus Chrystus?
  - "Nie potrzebują lekarza zdrowi lecz ci którzy się źle mają. Nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników." (Mk.5,17)
  - "Idźcie na cały świat i głoście ewangelię wszelkiemu stworzeniu" (Mk.16,15) to nie prośba tylko rozkaz (do IV wydania BT) lub polecenie (V wydanie BT)
  - Żadnych ograniczeń - "wszelkiemu stworzeniu"
  Jak widać 2000 lat krytyki Jezusa nie wystarczyło.
  - Tak, to wszystko wina Jezusa.
  Na uczniów powołał grzeszników, a wśród nich nawet ladacznice, kolaboranci - celnicy, złodzieje, a papieżem wyznaczył grzesznika co się Go trzy razy publicznie zaparł.
  Tak więc uspokójcie się, Asyż to małe piwo przy tym wszystkim.
  Kościół jest Jezusowy i Jezus za niego odpowiada.
  - Nie gorączkujcie się za nadto.
 • konserwatysta_pl
  12.10.2011 16:38
  Ojciec profesor Józef Bocheński podobno wprowadził rozróżnienie na ekumenizm -dążenie do jedności Cheścijan, i eunuchenizm - przy jedności wyznawców różnych religii monoteistycznych(wykastrowanie religii z dogmatów nawet z koniecznością zaparcia się Prawdy - Jezusa). Czy nie miał RACJI?
  Do kogo "modli się" w czasie wspólnych ( ) Katolik, Protestant, Judaista, Muzułmanin? Czy do tego samego Boga Wszechmogącego w Trójcy Świętej Jedynego?
  Spotkanie Dialogu i Pokoju przedstawicieli różnych religii świata. Modlę się do "Swojego Boga" o sukcec tego spotkania w Asyżu. Błogosław Panie Boże Papieżowi Benedyktowi XVI.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.