Polscy wyznawcy islamu swiętują

Polscy wyznawcy islamu rozpoczęli w niedzielę obchody Święta Ofiarowania, czyli Kurban Bajram (Eid al-Adha). To jedna z dwóch najważniejszych w roku muzułmańskich uroczystości religijnych, czas nie tylko modlitw, ale i spotkań z bliskimi. Potrwa cztery dni.

W województwie podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska polskich muzułmanów pochodzenia tatarskiego, uroczystości Święta Ofiarowania odbywają się m.in. w zabytkowych meczetach w Bohonikach i Kruszynianach oraz domu modlitw w Białymstoku. Specjalnie na święto zjechały tam muzułmańskie rodziny nie tylko z kraju, ale i zagranicy.

W Białymstoku świątecznym uroczystościom przewodniczy mufti Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP wraz z najstarszym w kraju imamem Stefanem Mustafą Jasińskim, który w lutym skończył sto lat.

Symbolem Kurban Bajram jest składanie ofiar ze zwierząt. Rytuał odbywa się na pamiątkę ofiary Ibrahima (Abrahama), który chciał poświęcić Bogu swego syna Ismaela (Izaaka), a zwierzęta ofiarne fundują ci muzułmanie, których na to stać. Po modlitwach w meczecie w Bohonikach, na placu przy świątyni będzie miał miejsce taki rytualny ubój. Według zapowiedzi, zwierzętami ofiarnymi będą dwa byki. Mięso zostanie podzielone między wiernych.

Muzułmański Związek Religijny w RP, najstarsza i najważniejsza organizacja polskich wyznawców islamu podkreśla społeczno-humanitarny wymiar ofiary, bo dzielenie się mięsem umacnia więzi międzyludzkie i buduje społeczeństwo pozbawione skąpstwa i egoizmu.

Liderzy organizacji szacują, że do Związku należy ok. 5 tys. osób. W większości to polscy Tatarzy. Liczba wszystkich muzułmanów w Polsce, wliczając cudzoziemców - m.in. studentów, dyplomatów, przedsiębiorców i uchodźców - szacowana jest na 25-30 tys. osób.

«« | « | 1 | » | »»