Francuscy biskupi zgromadzeni na jesiennej sesji plenarnej w Lourdes przesłali życzenia muzułmanom z okazji obchodzonego przez nich święta Ofiarowania (Id al-Adha)
Upamiętnia ono, opisaną także w Biblii, ofiarę Abrahama – „ojca w wierze” żydów, chrześcijan i muzułmanów.
Zwracając się do „drogich przyjaciół muzułmanów” przewodniczący rady episkopatu ds. stosunków międzyreligijnych, bp Michel Santier i dyrektor Krajowego Biura ds. Relacji z Islamem, ks. Christophe Roucou przypominają wspólne spotkania wyznawców trzech religii, jakie odbyły się we Francji na wzór Dnia Refleksji, Dialogu i Modlitwy o Pokój i Sprawiedliwość na Świecie w Asyżu na zaproszenie Benedykta XVI. Wyrazili radość z tego, że „mogliśmy razem dać znak, że wierzący mogą zjednoczyć swe wysiłki w służbie pokojowi i sprawiedliwości, podczas gdy niektórzy rozpowszechniają tezę, że są one przyczyną przemocy i wojny”.
Prosimy Boga o pomoc w podjęciu inicjatyw, dzięki którym ustąpi lęk i w okazaniu solidarności narodom, które weszły na drogę osiągania godności i wolności. Wyrażają też życzenie, by prawo do wolności sumienia i wyznania było wszędzie szanowane.
– Modlimy się do Boga, Pana świata i miłosiernego Ojca całej ludzkości, aby nawrócił nasze serca i uczynił nas twórcami pokoju i sprawiedliwości – głosi tekst życzeń.
Święto Ofiarowania jest tradycyjnie czasem pielgrzymek do Mekki. W tym roku przybyło tam niemal 3 mln wyznawców islamu, 5 proc. więcej niż w roku ubiegłym, gdy zanotowano 2 789 399 pielgrzymów.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?