Rodzina w kryzysie” to temat europejskiej konferencji międzyreligijnej trwającej od 5 do 7 grudnia w Wiedniu.
Jej inicjatorem jest Arthur Schneier, nowojorski rabin urodzony przed wojną w stolicy Austrii, założyciel i prezes fundacji Apel Sumienia (Appeal of Conscience). To on przed trzema laty, 19 kwietnia 2008 r., gościł Benedykta XVI w synagodze podczas jego wizyty w Nowym Jorku.
W trzydniowej konferencji biorą udział przedstawiciele Kościoła katolickiego, Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej i wyznawców judaizmu. Na czele poszczególnych delegacji stoją: arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schönborn, kierujący wydziałem zewnętrznych kontaktów kościelnych patriarchatu moskiewskiego metropolita Hilarion i główny rabin Moskwy Pinchas Goldschmidt, przewodniczący konferencji rabinów Europy. Do udziału zaproszono również europejskich parlamentarzystów. Program obejmuje też spotkania z prezydentem i z kanclerzem Austrii.
Kolejne sesje wiedeńskiej konferencji o kryzysie rodziny zatytułowano: „Rodzina a wspólnota religijna”, „O prorodzinne prawodawstwo w Europie”, „Etyka seksualna” oraz „Rodzice a dzieci”. Dyskutuje się m.in., czy małżeństwo w postmodernistycznym społeczeństwie znalazło się w kryzysie jako instytucja. Podejmowane są kwestie rozwodu, trudnej sytuacji materialnej wielu rodzin, regulacji urodzeń i aborcji, podejścia do świętości małżeństwa, wpływu internetu i mediów na życie rodzinne oraz przekazywania tradycji religijnych dzieciom.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?