Podczas gdy ogólny wskaźnik przemocy spada, nasila się agresja na tle religijnym
Z tego powodu potrzebne jest jak najszybsze uchwalenie prawa antydyskryminacyjnego – przekonuje organizacja pozarządowa „Minority Rights Group International". Chociaż stabilizacja w kraju postępuje, to jednak „mniejszości religijne czują się wykluczone z życia publicznego w nowym Iraku” – relacjonuje raport Minority Rights Group International” agencja misyjna Fides.
Z dokumentu wynika również, że postępująca emigracja spowodowana prześladowaniami na tle religijnym, dziesiątkuje irackie społeczności mniejszościowe do tego stopnia, że niektóre mogą wkrótce zupełnie zniknąć.
Najbardziej dotkliwymi objawami dyskryminacji mniejszości religijnych w Iraku jest utrudnianie ich członkom dostępu do pracy, edukacji czy opieki zdrowotnej. Choć ataków było nieco mniej w tym roku niż w poprzednim, to jednak zdarzyły się napady na kościoły.
Małe grupy religijne żyjące w Iraku stanowią zaledwie 5 proc. tamtejszego społeczeństwa. A jednak wśród wszystkich uchodźców irackich członkowie tych grup stanowią aż 20 procent – informuje agencja Fides, powołując się na dane ONZ.
Jubileusz obwieszczajcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców.
Czyli inaczej Szczodre Gody. Słowiańskie święto obchodzone w pierwszy dzień zimy.