Irak: Nasila się dyskryminacja

Podczas gdy ogólny wskaźnik przemocy spada, nasila się agresja na tle religijnym

Z tego powodu potrzebne jest jak najszybsze uchwalenie prawa antydyskryminacyjnego – przekonuje organizacja pozarządowa „Minority Rights Group International". Chociaż stabilizacja w kraju postępuje, to jednak „mniejszości religijne czują się wykluczone z życia publicznego w nowym Iraku” – relacjonuje raport Minority Rights Group International” agencja misyjna Fides.

Z dokumentu wynika również, że postępująca emigracja spowodowana prześladowaniami na tle religijnym, dziesiątkuje irackie społeczności mniejszościowe do tego stopnia, że niektóre mogą wkrótce zupełnie zniknąć.

Najbardziej dotkliwymi objawami dyskryminacji mniejszości religijnych w Iraku jest utrudnianie ich członkom dostępu do pracy, edukacji czy opieki zdrowotnej. Choć ataków było nieco mniej w tym roku niż w poprzednim, to jednak zdarzyły się napady na kościoły.

Małe grupy religijne żyjące w Iraku stanowią zaledwie 5 proc. tamtejszego społeczeństwa. A jednak wśród wszystkich uchodźców irackich członkowie tych grup stanowią aż 20 procent – informuje agencja Fides, powołując się na dane ONZ.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.