Chrześcijaństwo i judaizm już nie „twarzą w twarz”, ale „ramię w ramię”

Już nie „twarzą w twarz”, lecz „ramię w ramię” - tak, zdaniem głównego rabina Wspólnoty Brytyjskiej Jonathana Sacksa, powinien wyglądać dzisiaj dialog chrześcijaństwa z judaizmem.

Mówił on o tym 12 grudnia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, którego był gościem kilka godzin po spotkaniu z Benedyktem XVI w Watykanie.

Tematem wykładu rabina Sacksa była przyszłość Europy. - Przez pół wieku Żydzi i chrześcijanie koncentrowali się na dialogu jednego rodzaju, który określiłbym jako “ face-to-face”, twarzą w twarz. Nadszedł czas, by przejść do nowej fazy tych relacji, to znaczy maszerować ramię w ramię - powiedział rabin, szukając odpowiedzi na pytanie, będące tytułem jego wystąpienia: “Czy Europa utraciła swą duszę?”.

Jego zdaniem “konsumpcjonizm, paranoiczne celebrowanie przedmiotów i indywidualizm są symptomem schyłku Europy, dławionej w tej chwili przez kryzys gospodarczy”. Kryzys ten, podkreślił rabin, jest rezultatem utraty etycznej wizji biznesu i poczucia odpowiedzialności za drugiego człowieka.

- Nasza cywilizacja jest w niebezpieczeństwie, ludzie stopniowo tracą wiarę w przyszłość – mówił rabin. W tej sytuacji, dodał, zadaniem judaizmu, jak chrześcijaństwa i islamu, jest przywrócenie człowiekowi tej wiary, przywrócenie mu osobistej godności, zagubionej w meandrach nieokiełznanego konsumpcjonizmu i nierówności społecznych.

- Z poglądem, że powinniśmy zaangażować się w to wspólnie, zgadza się również papież, który osobiście mnie o tym zapewnił - powiedział rabin Sacks. Wyraził on przekonanie, że “dla dobra naszych i ich dzieci, które jeszcze nie przyszły na świat, my, chrześcijanie i Żydzi, ramię w ramię musimy odnowić naszą wiarę i jej proroczy głos. Musimy pomóc Europie odzyskać swoją wiarę”.

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław_Miłosz
  13.12.2011 17:03

  A kolejny etap dialogu to już będzie "siusiak w siusiak", że tak nieśmiało zapytam schodząc od twarzy przez ramiona w dół? retorycznie zapytam.

   

  “dla dobra naszych i ich dzieci, które jeszcze nie przyszły na świat, my, chrześcijanie i Żydzi, ramię w ramię musimy odnowić naszą wiarę i jej proroczy głos. Musimy pomóc Europie odzyskać swoją wiarę”.

   

  Hmm. To prawda, Europa miała swoją wiarę. Ale była jedna, a nie dwie. Zatem czy to oferta niesienia przez Żydów Ewangelii Europie? Zawoalowana deklaracja nawrócenia się?

  Ok. Pomocy nigdy za wiele. Ale jaki my w tym mamy mieć interes? Co my na tym zarobimy, szanowny rabinie Sacksie?

   


   

 • KATOL
  13.12.2011 22:28
  Pełna zgoda ze Stanisławem Miłoszem!Jakie chrzescianstwo ma na myślip.rabin?! Przecież religie chrzesciański takie jak:mornoni,baptysci,prawosławni,sylomalakarskae sylomalabarskia,adwentystów dnia trzeciego,koptoyjska,ormiańska,czy religia chalcedonska żadna z nich nie dopuszcza bycia<ramie w ramię>z judaizmem!To czyste kłamstwo! Kłamstwo i jeszcze raz KLAMSTWO! Jak zawsze żydów od XX wieków!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.