Szyiccy pielgrzymi zginęli w wybuchu bomby

Przydrożna bomba zabiła w sobotę rano w południowym Iraku dwóch pielgrzymów i zraniła ośmiu - poinformowała miejscowa policja. Pielgrzymi udawali się pieszo na obchody święta Arbain do świętego miasta szyitów Karbali, 110 km na południe od Bagdadu.

Atak miał miejsce w Mahmudii, położonej ok. 30 km na południe od stolicy Iraku.

Corocznie na święto Arbain, kończące 40-dniową żałobę po imamie Husajnie, wnuku Mahometa, przybywają do Karbali pielgrzymi z całego Iraku i z zagranicy. Święto to upamiętnia przywiezienie odciętej głowy imama z Damaszku na miejsce jego śmierci i pochówku w Karbali. Arbain jest jednym z najważniejszych świąt szyickich.

Szyiccy pielgrzymi są często celem ataków Al-Kaidy i innych sunnickich grup ekstremistycznych. Tylko w ciągu ostatnich dwóch dni w zamachach na szyitów zginęło w Iraku co najmniej 80 osób.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IRAK, TERRORYZM

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.