Przemoc w Nigerii to manipulacja polityczna

Przemoc w Nigerii nie ma charakteru religijnego, lecz jest manipulacją polityczną – oświadczył nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestinio Migliore. Jego zdaniem za atakami na chrześcijan w tym afrykańskim kraju stoi „strategia polityczna”.

Podczas zorganizowanego przez KAI briefingu nt. dzisiejszego spotkania Benedykta XVI z członkami korpusu dyplomatycznego przy Stolicy Apostolskiej hierarcha zaznaczył, że jako chrześcijanie nie możemy odpowiadać przemocą na przemoc. – Trzeba uświadomić sobie, że przemoc nie jest żadnym rozwiązaniem – stwierdził hierarcha.

Według niego dyplomacja musi oceniać te wydarzenia z punktu widzenia praw człowieka. Wskazał też na wielką rolę przywódców religijnych, którzy potępiając akty przemocy tworzą „bazę do życia bez przemocy”. Ujawnił, że na spotkanie przedstawicieli religii świata w Asyżu w październiku ub.r. przybyli ci, którzy zgodzili się podpisać zaproponowane przez Benedykta XVI zobowiązanie do nieuciekania się do przemocy.

Przypomnijmy, że uczestnicy asyskiego spotkania przyjęli 12 zobowiązań do działania na rzecz pokoju. Jedno z nich głosi, że przemoc i terroryzm stoją w sprzeczności z prawdziwym duchem religijnym, potępia uciekanie się do przemocy i wojny w imię Boga i religii oraz zobowiązuje do wykorzeniania przyczyn terroryzmu.

Od zamachu bombowego na kościół, który miał miejsce na północy Nigerii w Boże Narodzenie, zabitych zostało co najmniej 100 chrześcijan. Eskalacja przemocy nastąpiła po upływie ultimatum, jakie islamscy fundamentaliści z ugrupowania Boko Haram złożyli chrześcijanom. Dali im trzy dni na opuszczenie zdominowanej przez muzułmanów Północy, w przeciwnym wypadku zapowiedzieli, że wygnają ich stamtąd siłą.

«« | « | 1 | » | »»
 • K Postek
  09.01.2012 18:14
  Wszystko fajnie, ale to co w takim razie Ci chrzescijanie tam maja zrobic? Doprawdy, znalezli sobie doskonaly moment na wprowadzanie u nas Dnia Islamu.
 • burbuja
  10.01.2012 14:29
  manipulacja to bron która pozwala osiagnac kazdy cel. Zobaczcie ten material http://ogladamy.org/film/five-steps-to-tyranny-piec-krokow-do-tyranii-2001-napisy-pl
  Sytuacja w Nigerii to tylko potwierdzenie na to ze film nie wyolbrzymia problemu.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.