Mali: Al-Kaida grozi zabiciem Europejczyków

Al-Kaida Islamskiego Maghrebu zagroziła, że w razie ataku na jej bazy w północnym Mali zabije Europejczyków, w tym sześciu Francuzów, których porwała kilka miesięcy temu - podała w czwartek mauretańska agencja prasowa ANI.

"Ostrzegamy wszystkie zainteresowane kraje: Francję, Wielką Brytanię i Szwecję, że udział w operacjach, na które się zanosi przeciwko mudżahedinom w północnym Mali, albo zgoda na nie będą uzasadnieniem dla śmierci obywateli" tych państw - głosi oświadczenie Al-Kaidy.

Grupa ta w grudniu 2011 r. przyznała się do porwania w Mali pięciu cudzoziemców, w tym dwóch obywateli Francji, których określiła jako "szpiegów francuskich służb specjalnych". Opublikowała zdjęcia zakładników, nie wyjaśniając wówczas, z jakich krajów pochodzą pozostali porwani.

Łącznie w rękach Al-Kaidy pozostaje, jak się ocenia, dziewięciu cudzoziemców, w tym sześciu obywateli Francji.

Dwie próby odbicia zakładników podjęte przez Francję w lipcu 2010 roku i w styczniu 2011 roku zakończyły się niepowodzeniem i zabiciem porwanych.

Według ekspertów z dziedziny bezpieczeństwa, na których powołuje się agencja Reutera, napływ bojowników i broni po działaniach wojennych w Libii może wzmocnić siły Al-Kaidy w regionie Sahary.

Zwiększone zagrożenie porwaniem przez organizacje islamistyczne lub miejscowe bandy, które z nimi współpracują, sprawiło, że z wypraw do Mauretanii, Mali i Nigru rezygnują turyści z Zachodu.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja