Tegoroczne obchody Dnia Judaizmu, których gospodarzem po raz pierwszy jest Rzeszów, połączono z przypadającym 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Shoah
„Pełnimy dziś wolę Jana Pawła II” – podkreślił Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. Przypomniał też sformułowanie tego papieża, iż kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm. „Takie dni prowadzą nas do Jana Pawła II i do Boga” – powiedział rabin.
Uroczystość inauguracji Dnia Judaizmu, która odbyła się w rzeszowskim Ratuszu, poprzedziło wręczenie medali „Sprawiedliwy wśród narodów świata” trojgu nieżyjącym już mieszkańcom Podkarpacia. Krewnym osób, którzy podczas wojny ratowali Żydów, medale przyznawane przez jerozolimski Instytut Yad Vashem, wręczyli sami ocaleni lub ich potomkowie.
Podczas uroczystej inauguracji Dnia Judaizmu bp Kazimierz Górny podziękował stronie żydowskiej za włączenie do programu obchodów ceremonii uhonorowania Polaków, którzy ratowali Żydów. „To, co przeżyłem przed chwilą jest na wskroś religijne” – powiedział ze wzruszeniem biskup rzeszowski. Przypomniał słowa Talmudu, iż kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat oraz ewangeliczne przesłanie, iż nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś oddaje swoje życie za bliźniego.
„Niech ten dzień pomoże każdemu z nas zwracać się do bliźnich z jeszcze większym szacunkiem i czynić ze świata prawdziwy dom” – zaapelował bp Górny, który swoje wystąpienie zakończył słowami: „Jeszcze Polska nie zginęła, dopóki kochamy”.
W centralnych obchodach XV Dnia Judaizmu uczestniczą m.in. ambasador Izraela w Polsce, Zvi Rav-Ner, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, naczelny rabin Krakowa Boaz Pash a także biskup rzeszowski Kazimierz Górny i bp Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP.
Mottem tegorocznych obchodów Dnia Judaizmu są słowa z Księgi Rodzaju „Odtąd nie będziesz się zwał Jakub lecz Izrael…” (Rdz 32,29).
Celem Dnia Judaizmu jest wspólna refleksja i modlitwa oraz pomoc wierzącym w Chrystusa w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa, będącego dla chrześcijan spełnieniem w Jezusie Chrystusie starotestamentalnych obietnic.
W programie obchodów przewidziano jeszcze m.in. chrześcijańsko-żydowski panel dyskusyjny, wizytę w rzeszowskiej synagodze i modlitwę na cmentarzu żydowskim, którą z okazji Dnia Judaizmu i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Shoah poprowadzi rabin Michael Schudrich.
O godz. 16.15 w rzeszowskim kościele farnym odbędzie się Nabożeństwo Słowa Bożego. Zwieńczeniem obchodów XVI Dnia Judaizmu będzie koncert z jakim w rzeszowskiej filharmonii wystąpi Joseph Malovany – sławny kantor z Nowego Jorku, uznawany za najlepszego wykonawcę hebrajskiej muzyki liturgicznej.
Z okazji Dnia Judaizmu, w Rzeszowie i wielu miejscowościach diecezji odbywa się szereg wydarzeń towarzyszących, głównie wystaw fotograficznych.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…