Jak rozmawiać z islamem?

Powyższe pytanie zadano księdzu Adamowi Wąsowi na łamach najnowszego numeru „Gościa Niedzielnego”.

Ks. Wąs jest członkiem Komitetu Episkopatu Polski ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi, adiunktem w Katedrze Teologii Religii KUL, oraz dyrektorem Centrum Dialogu Kultur i Religii.

W rozmowie z księdzem Tomaszem Jaklewiczem mówi o polskim Dniu Islamu w Kościele katolickim, który jest wyjątkowym wydarzeniem w skali światowej, zwłaszcza, że także w polskich meczetach będą się odbywać Dni Chrześcijaństwa.

- Mahomet toczył liczne wojny, czyli przemoc jest obecna od początku w islamie. Czy to ma wpływ na postawy współczesnych muzułmanów? – pyta ks. Jaklewicz.

– Aby zrozumieć islam, należy poznać kontekst, w jakim powstawał. Chodzi przede wszystkim o konflikty między plemionami arabskimi i walki o ich zjednoczenie. Dosłowne przeniesienie muzułmańskiego modelu życia z VII wieku do czasów współczesnych oznacza także przeniesienie przemocy, która towarzyszyła tamtym wydarzeniom. Dotykamy znów problemu interpretacji Koranu, która jest kluczowa dla zmiany tego wizerunku. W przeciwnym razie islam zawsze będzie postrzegany przez pryzmat agresji – odpowiada ks. Wąs.

W wywiadzie poruszono także m.in. kwestie exodusu prześladowanych chrześcijan z krajów muzułmańskich, mutazylitów oraz istotności modlitwy, której znaczenia katolicy powinni uczyć się od muzułmanów.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze tygodnika „Gość Niedzielny”.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg