Syria: Porwano 22 pielgrzymów, uwolniono 11

Uwolniono 11 spośród 22 irańskich pielgrzymów uprowadzonych w ostatnich tygodniach w Syrii przez zbrojne ugrupowania - poinformował we wtorek rzecznik irańskiego MSZ Ramin Mehmanparast.

Na konferencji prasowej powiedział, że pielgrzymi odzyskali wolność "z pomocą krajów zaprzyjaźnionych".

W ubiegłym tygodniu irańska telewizja państwowa informowała o uprowadzeniu 11 irańskich pielgrzymów z 35-osobowej grupy podróżującej autokarem.

Kilka dni wcześniej podawano, że w ręce uzbrojonych porywaczy dostało się innych 11 obywateli irańskich, również jadących autokarem. Pozostałych 38 pasażerów pojazdu, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze, obrabowano z pieniędzy i kosztowności, ale puszczono wolno.

Ponadto w grudniu w regionie Hims, na zachodzie Syrii, uprowadzonych miało zostać siedmiu irańskich inżynierów. Jednak zdaniem Wolnej Armii Syryjskiej (WAS), w skład której wchodzą głównie dezerterzy z sił reżimowych, porwani Irańczycy byli w rzeczywistości wojskowymi.

Po tych zdarzeniach Iran zakazał swoim obywatelom podróży do Syrii drogą lądową.

Irańscy pielgrzymi tradycyjnie odwiedzają święte dla szyitów miejsca w Syrii. Damaszek jest najbliższym sojusznikiem Teheranu na Bliskim Wschodzie. Iran udziela poparcia prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi w tłumieniu trwającej od marca 2011 roku antyreżimowej rewolty.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja