Medytacja i jeszcze dalej

W najbliższych dniach z kilkudniową wizytą w Polsce będzie przebywał o. Laurence Freeman, brytyjski benedyktyn, kierujący Światową Wspólnotą Medytacji Chrześcijańskiej (The World Community for Christian Meditation).

Wspólnota, powstała w Londynie w roku 1975, przyjęła za swoją misję praktykowanie i nauczanie medytacji w tradycji chrześcijańskiej, tak jak przekazał ją założyciel WCCB o. John Main OSB, w duchu powszechnej służby i jedności. Jest jedną z kilku sieci światowych wspólnot zaangażowanych w ponowne odkrywanie i nauczanie chrześcijańskich tradycji kontemplacji.

W dniach 10-12 lutego w Kielcach o. Freeman poprowadzi organizowaną przez polski oddział WCCM sesję medytacyjną pt. „Dlaczego wiara góry przenosi”. Jak mówi benedyktyn „wiara to coś więcej niż silne przekonania. To doświadczenie, które poprzez dyscyplinę osobistej praktyki jest przekraczaniem samego siebie, a stamtąd prowadzi jeszcze dalej. Jeżeli uda się nam dostrzec, że praktyka Medytacji Chrześcijańskiej jest drogą czystej wiary, to tym samym odkryjemy tajemnicę i istotę modlitwy”.

W niedzielę 12 lutego o. Freeman weźmie udział w kolejnym cyklu Kieleckich Spotkań w Dialogu. Odbędzie się ono w kościele pw. Św. Franciszka z Asyżu. Sesja medytacyjna o dialogu chrześcijańsko-buddyjsko-żydowsko-muzułmańskim nosi tytuł: „Jesteście moimi świadkami” (Iz 43, 10). Oprócz o. Freemana wezmą w nim udział prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego Bogdan Białek, roshi Reiko Maria Moneta-Malewska, sufi Andrzej Saramowicz, rzecznik Kościoła prawosławnego w Polsce ks. Henryk Paprocki i rabin Symcha Keller.

Organizatorami są: Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, Światowa Wspólnota Medytacji Chrześcijańskiej w Polsce i prezydent Kielc. Wstęp wolny za zaproszeniami.

Pobyt w Polsce o. Laurence`a Freemana będzie także okazją do promocji jego najnowszej książki pt. "Od pierwszego wejrzenia. Doświadczenie wiary", wydanej nakładem Wydawnictwa Benedyktynów Tyniec. Wieczory autorskie odbędą się w Warszawie i w Krakowie. Będzie możliwość nabycia książki, wspólnego medytowania i zadawania pytań.

W Warszawie spotkanie odbędzie się dziś o godz. 19.00 w klasztorze oo. dominikanów, ul. Freta 10, sala Prowincjalska. W Krakowie - w poniedziałek 13 lutego w Auli Wielkiej Akademii Ignatianum, ul. Kopernika 26, wejście obok Bazyliki NSPJ, godz. 19.00. Wstęp wolny.

«« | « | 1 | » | »»
 • trup
  09.02.2012 13:36
  brakuje modlitwy , dobrego nauczania modlitwy w kościele , jeżeli ktoś uczestniczy tylko raz w tygodniu we mszy św. i nic poza tym - to nigdy nie doświadczy dobra jaki płynie z modlitwy . dlatego kapłan celebrujący powinien dużo mówić o modlitwie i powinien modlitwy nauczać . pozycja , milczenie czy głośne odmawianie - to są wskazówki których człowiek potrzebuje aby jego modlitwa wzrastała . natomiast medytacja to dalszy etap modlitwy . jeżeli nie potrafimy systematycznie skoncentrować sie na modlitwie ustnej lub myślnej przez kilkanaście minut to na nic mowa o medytacji .brakuje nauczycieli modlitwy właśnie w kościele . to kapłan powinien być tym który poprowadzi lub nauczy , a tymczasem tak jakby ucieka się od nauczenia modlitwy .człowiek niejednokrotnie sam dochodzi lub - inaczej - poznaje wartość modlitwy , sposoby na modlitwe (a mógłby ominąć te proste sprawy i od razu zacząć sięgać głębiej)gdyby miał jasny przekaz , jak sie modlić .
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Autopromocja