Medytacja i jeszcze dalej

W najbliższych dniach z kilkudniową wizytą w Polsce będzie przebywał o. Laurence Freeman, brytyjski benedyktyn, kierujący Światową Wspólnotą Medytacji Chrześcijańskiej (The World Community for Christian Meditation).

Wspólnota, powstała w Londynie w roku 1975, przyjęła za swoją misję praktykowanie i nauczanie medytacji w tradycji chrześcijańskiej, tak jak przekazał ją założyciel WCCB o. John Main OSB, w duchu powszechnej służby i jedności. Jest jedną z kilku sieci światowych wspólnot zaangażowanych w ponowne odkrywanie i nauczanie chrześcijańskich tradycji kontemplacji.

W dniach 10-12 lutego w Kielcach o. Freeman poprowadzi organizowaną przez polski oddział WCCM sesję medytacyjną pt. „Dlaczego wiara góry przenosi”. Jak mówi benedyktyn „wiara to coś więcej niż silne przekonania. To doświadczenie, które poprzez dyscyplinę osobistej praktyki jest przekraczaniem samego siebie, a stamtąd prowadzi jeszcze dalej. Jeżeli uda się nam dostrzec, że praktyka Medytacji Chrześcijańskiej jest drogą czystej wiary, to tym samym odkryjemy tajemnicę i istotę modlitwy”.

W niedzielę 12 lutego o. Freeman weźmie udział w kolejnym cyklu Kieleckich Spotkań w Dialogu. Odbędzie się ono w kościele pw. Św. Franciszka z Asyżu. Sesja medytacyjna o dialogu chrześcijańsko-buddyjsko-żydowsko-muzułmańskim nosi tytuł: „Jesteście moimi świadkami” (Iz 43, 10). Oprócz o. Freemana wezmą w nim udział prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego Bogdan Białek, roshi Reiko Maria Moneta-Malewska, sufi Andrzej Saramowicz, rzecznik Kościoła prawosławnego w Polsce ks. Henryk Paprocki i rabin Symcha Keller.

Organizatorami są: Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, Światowa Wspólnota Medytacji Chrześcijańskiej w Polsce i prezydent Kielc. Wstęp wolny za zaproszeniami.

Pobyt w Polsce o. Laurence`a Freemana będzie także okazją do promocji jego najnowszej książki pt. "Od pierwszego wejrzenia. Doświadczenie wiary", wydanej nakładem Wydawnictwa Benedyktynów Tyniec. Wieczory autorskie odbędą się w Warszawie i w Krakowie. Będzie możliwość nabycia książki, wspólnego medytowania i zadawania pytań.

W Warszawie spotkanie odbędzie się dziś o godz. 19.00 w klasztorze oo. dominikanów, ul. Freta 10, sala Prowincjalska. W Krakowie - w poniedziałek 13 lutego w Auli Wielkiej Akademii Ignatianum, ul. Kopernika 26, wejście obok Bazyliki NSPJ, godz. 19.00. Wstęp wolny.

«« | « | 1 | » | »»