W Malezji zatrzymano saudyjskiego publicystę, który uciekł ze swojego kraju, ponieważ zamieszczane przez niego wpisy na Twitterze zostały uznane za obraźliwe dla proroka Mahometa - poinformowała w piątek malezyjska policja.
Radykalni duchowni muzułmańscy wystąpili o skazanie mężczyzny na śmierć.
W swych internetowych komentarzach 23-letni Hamza Kaszgari opisał w sobotę swoją wymyśloną rozmowę z Mahometem, podczas której miał stwierdzić, że są sobie równi. Tłumaczył, że choć podziwia wiele cech proroka to ma on również takie, które mu nie odpowiadają - relacjonują lokalne media internetowe.
Wpisy wywołały falę oburzenia w konserwatywnej Arabii Saudyjskiej. W ciągu doby na Twitterze pojawiło się ok. 30 tys. komentarzy na ten temat. Internauci oskarżyli Kaszgariego, który pracował dla jednej z gazet w Dżuddzie, o bluźnierstwo i ateizm. Wielu twierdziło, że należy go ukarać, a muzułmańscy duchowni wydali fatwę i apelowali o skazanie mężczyzny na śmierć.
Kaszgari usunął wpisy i zamieścił przeprosiny, w których przyznał, że zgrzeszył - informują media. Z kolei w wywiadzie dla portalu "Daily Beast" powiedział, że walczył o wolność słowa i stał się kozłem ofiarnym.
W obawie o swoje życie mężczyzna uciekł do Malezji. Rzecznik malezyjskiej policji poinformował w piątek, że Kaszgari został zatrzymany na lotnisku w Kuala Lumpur. "Była to część operacji Interpolu" - wyjaśnił. Nie chciał jednak potwierdzić, czy publicysta zostanie wydany Arabii Saudyjskiej.
Decyzja o ewentualnej ekstradycji odbiłaby się dużym echem w Malezji, która chce być uznawana za kraj umiarkowanie islamski i jest sojusznikiem USA - ocenia agencja Reutera.
Zgodnie z rygorystyczną interpretacją muzułmańskiego prawa za bluźnierstwo grozi w Arabii Saudyjskiej kara śmierci. Jednak w Malezji bluźnierstwo nie jest uważane za najcięższą zbrodnię.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…