Ponad 30 obrazów Miny Gampel, przedstawiających sceny z życia Żydów, można oglądać w zabytkowej mauretańskiej synagodze w Ostrowie Wielkopolskim.
"Inspiracją dla twórczości artystki jest malarstwo holenderskie i impresjoniści" - powiedziała PAP dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury Ewa Matecka. Według niej Gampel reprezentuje malarstwo realistyczne z życia Żydów, które pokazała w ostrowskiej synagodze. Interesują ją również kompozycje kwiatowe.
W synagodze zaprezentowała portrety, m.in. swojej matki oraz klezmera, scenę z żydowskiego wesela, modlących się Żydów, obrazy irysów, maków i bukiet z bzu. Obrazy mają formaty 50x40 cm, ale są również większe. Maluje też postaci, a ostatnio interesuje ją malarstwo abstrakcyjne. "Jednak znakomita część ekspozycji jest oddaniem hołdu narodowi żydowskiemu" - powiedziała Matecka. Taką ocenę ekspozycji potwierdziła to sama Gampel, która przyjechała do synagogi w Ostrowie.
Ponad 70-letnia artystka urodziła się w Pińsku jako ósme dziecko w rodzinie drobnego rzemieślnika. W 1941 r. wyjechała z całą rodziną do Kirgizji, a cztery lata później zamieszkała w Szczecinie. W 1957 r. przeniosła się do Izraela, skąd po dziesięciu latach wyjechała do Niemiec.
Gampel jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Esslingen i Europejskiej Akademii Sztuk Plastycznych w Trewirze. Od jedenastu lat jest wykładowcą w Esslingen. Mieszka i pracuje w Stuttgarcie.
Ekspozycję można oglądać do 29 marca.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?