W synagodze

Ponad 30 obrazów Miny Gampel, przedstawiających sceny z życia Żydów, można oglądać w zabytkowej mauretańskiej synagodze w Ostrowie Wielkopolskim.

"Inspiracją dla twórczości artystki jest malarstwo holenderskie i impresjoniści" - powiedziała PAP dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury Ewa Matecka. Według niej Gampel reprezentuje malarstwo realistyczne z życia Żydów, które pokazała w ostrowskiej synagodze. Interesują ją również kompozycje kwiatowe.

W synagodze zaprezentowała portrety, m.in. swojej matki oraz klezmera, scenę z żydowskiego wesela, modlących się Żydów, obrazy irysów, maków i bukiet z bzu. Obrazy mają formaty 50x40 cm, ale są również większe. Maluje też postaci, a ostatnio interesuje ją malarstwo abstrakcyjne. "Jednak znakomita część ekspozycji jest oddaniem hołdu narodowi żydowskiemu" - powiedziała Matecka. Taką ocenę ekspozycji potwierdziła to sama Gampel, która przyjechała do synagogi w Ostrowie.

Ponad 70-letnia artystka urodziła się w Pińsku jako ósme dziecko w rodzinie drobnego rzemieślnika. W 1941 r. wyjechała z całą rodziną do Kirgizji, a cztery lata później zamieszkała w Szczecinie. W 1957 r. przeniosła się do Izraela, skąd po dziesięciu latach wyjechała do Niemiec.

Gampel jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Esslingen i Europejskiej Akademii Sztuk Plastycznych w Trewirze. Od jedenastu lat jest wykładowcą w Esslingen. Mieszka i pracuje w Stuttgarcie.

Ekspozycję można oglądać do 29 marca.

«« | « | 1 | » | »»