18 lat więzienia za przesyłanie bomb umiarkowanym muzułmanom

Indonezyjski sąd skazał w poniedziałek na 18 lat więzienia islamistę, oskarżonego o wysyłanie ładunków wybuchowych, m.in. w formie książek, umiarkowanym muzułmańskim przywódcom i policjantom.

32-letni Pepi Fernando został uznany przez sąd w zachodniej Dżakarcie za winnego organizowania ataków na umiarkowanych muzułmanów i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego w indonezyjskiej stolicy w marcu i kwietniu 2011 roku. Osoby te otrzymywały przesyłki zawierające ładunki wybuchowe, m.in. książki.

Przewodniczący składu sędziowskiego powiedział, że Fernando mówił swoim kompanom, iż "ma pozwolenie, żeby zabijać niewiernych, którzy nie kroczą prawdziwą drogą islamu".

W atakach tych nikt nie zginął, rannych zostało natomiast trzech policjantów; jeden z nich stracił rękę w czasie próby rozbrojenia ładunku w formie książki.

Jego ugrupowanie, którego działalność wyszła na jaw w 2011 roku, jest także oskarżone o przygotowywanie zabójstwa indonezyjskiego prezydenta, a także nieudanego zamachu na kościół na przedmieściu Dżakarty w Wielki Piątek 2011 roku.

Indonezja z 240 milionami ludności, z czego 90 proc. to wyznawcy islamu, jest największym muzułmańskim krajem świata. Władze kraju w 2002 roku ogłosiły wojnę z terroryzmem, po atakach na wyspie Bali, w których zginęło ponad 200 ludzi, w tym wielu zagranicznych turystów.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.