Ekologiczny bój o "nieświadomy" ubój

Resort rolnictwa nie przewiduje większych zmian w przepisach pozwalających na rytualny ubój zwierząt w niektórych obrządkach religijnych - wynika z informacji przekazanych w czwartek przez biuro prasowe ministerstwa. Unijne przepisy pozwalają na taki ubój.

Zmiany rozporządzenia z 2004 r. domagają się organizacje ekologiczne. W ich ocenie ubój zwierząt może być prowadzony jedynie po pozbawieniu zwierząt świadomości, a obecne przepisy dopuszczające rytualny ubój bez pozbawienia zwierzęcia świadomości nie są zgodne z ustawą o ochronie zwierząt.

Resort poinformował w czwartek PAP, że unijna dyrektywa z 1993 r. w sprawie ochrony zwierząt podczas uboju i zabijania stwierdza, że zwierzętom powinno się oszczędzić zbędnego bólu i cierpienia. Jednocześnie stwierdza również, że niezbędne jest zezwolenie na przeprowadzanie doświadczeń technicznych lub naukowych oraz "uwzględnienie szczególnych wymagań niektórych obrządków religijnych" - poinformowało PAP biuro prasowe MRiRW.

To w dyrektywie zapisano, że wymagane nią ogłuszanie zwierzęcia przed ubojem nie ma zastosowania w przypadku zwierząt poddawanych szczególnym metodom uboju, przewidzianym przez niektóre obyczaje religijne.

Ministerstwo przypomina, że od 2013 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy - rozporządzenie z września 2009 r. w sprawie ochrony zwierząt podczas uśmiercania. Jednak zgodnie z nim nadal nie będzie wymagane ogłuszanie zwierząt przed ubojem rytualnym - pod warunkiem, że ubój będzie prowadzony w rzeźni.

Rozporządzenie pozwala krajom członkowskim na dalej idące regulacje dotyczące ochrony zwierząt, nie jest to jednak jednoznaczne z możliwością wprowadzenia całkowitego zakazu uboju według szczególnych metod wymaganych przez obrzędy religijne - zaznacza biuro prasowe resortu rolnictwa.

Resort przypomina, że polska ustawa o ochronie zwierząt nie zawiera żadnych odniesień do uboju rytualnego.

Biuro prasowe MRiGW podało, że w ministerstwie trwają prace nad wprowadzeniem do polskiego prawa unijnego rozporządzenia z września 2009 r., "ale resort nie planował wprowadzania zmian, które w odmienny i szczególny sposób miałyby regulować dokonywanie rytualnego uboju".

Kilka organizacji ekologicznych napisało do ministra rolnictwa Marka Sawickiego, domagając się, by przepisy ustawy o ochronie zwierząt z 1997 r. i zasada pozbawiania zwierząt świadomości przez uśmierceniem były stosowane również w przypadku zwierząt zabijanych w związku z obrzędami religijnymi.

«« | « | 1 | » | »»
 • Fryderyk
  30.03.2012 08:54
  By uczynić zadość ekologicznym pięknoduchom proponuję przed ubojem zastosować Cyklon B.
 • mały
  30.03.2012 10:45
  Zastanawiam się, czy taki przepis nie powinien obowiązywać także dzikich zwierząt zabijających zwierzynę np. roślinożerną.
  Tym bardziej, że są zwierzętami wolnymi i bardziej niż domowe wszystko odczuwają.
  Problemem pozostawałoby tylko wdrożenie przepisu w buszu, sawannie, czy głębinach morskich.
  Myślę jednak, że "obrońcy zwierząt", którzy w dużej części są za zabijaniem człowieka w początkowej fazie rozwoju, znajdą na to sposób.
 • Ewa
  22.05.2012 12:52
  Mały, na jakiej podstawie uważasz, że obrońcy zwierząt, z których tak drwisz, są zwolennikami aborcji? Czy w swoim pojmowaniu nie dopuszczasz takiej możliwości, że można domagać się mniej okrutnego traktowania zwierząt i jednocześnie szanować ludzkie życie? Czy wszystko jest dla ciebie czarne lub białe? Zastanów się, ile zawdzięczasz zwierzętom - nie tylko pokarm (bo domyślam się, że nie jesteś wegetarianinem), prawdopodobnie nosisz też wyroby skórzane, kiedy jesteś chory, przyjmujesz leki, które wcześniej zostały przetestowane na zwierzętach, a na co dzień używasz mydła, pasty do zębów, proszku do prania i innych produktów, również przetestowanych na zwierzętach (jak to wygląda - odsyłam do materiałów dostępnych w internecie). Czy więc dążenie do tego, by chociaż w tej ostatniej drodze - z rzeźni na twój talerz - ograniczyć ich cierpienie, jest naprawdę taką fanaberią? Wyobraź sobie, że krowa również odczuwa ból i strach.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.