Muzułmanie przejmują kościół

Po raz pierwszy w historii Niemiec kościół przechodzi w ręce muzułmanów. Chodzi o dawny kościół metodystyczny św. Krzyża w Mönchengladbach, który przejęli tureccy muzułmanie-alewici – informuje agencja idea.

Dom zgromadzeń – jak nazywają alewici swoje świątynie – został w pierwszą sobotę czerwca uroczyście poświęcony przez alawitów. W ceremonii wzięli również udział metodyści.

Ostatnie nabożeństwo metodystyczne odprawiono w byłym już kościele w 2009 roku. Przez kilka lat poszukiwano nowych gospodarzy wśród Kościołów chrześcijańskich. Metodyści odstąpili od zasady, aby nieużywanych kościołów nie przekazywać muzułmanom – taką praktykę mają zarówno ewangelicy, jak i rzymscy katolicy. Władze Kościoła argumentują, że mimo wysiłków nie udało się znaleźć Kościołów zainteresowanych kupnem budynku, a sfinalizowaną sprzedaż należy traktować jako odosobniony przypadek.

Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w Niemczech ma ok. 55 tys. wiernych, a alewici ok. 600 tys. Alewicka gałąź islamu nie jest uznawana w Turcji, a jej wyznawcy byli wielokrotnie prześladowani przez główne nurty islamu.

***

  Opracowano na podstawie tekstu z portalu Ekumenizm.pl

Serdecznie dziękujemy za zgodę na zamieszczenie jej w naszym serwisie

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.