Egipt: Chrześcijanie boją się islamizacji

Nowo wybrany prezydent Egiptu Mohammed Morsi przyjął 27 czerwca katolickich biskupów. 26 natomiast spotkał się ze zwierzchnikami głównego Kościoła chrześcijańskiego w tym kraju, a mianowicie prawosławnych Koptów.

Morsi, który reprezentuje ugrupowania skrajnych islamistów z Bractwa Muzułmańskiego, nie był faworytem chrześcijan. Zapewnił jednak biskupów, że będzie szanował równość wszystkich egipskich obywateli, bez względu na ich przynależność religijną. Tym niemniej Kościół katolicki przyjmuje deklaracje prezydenta z wielką ostrożnością – mówi ks. Rafic Greiche, rzecznik episkopatu.

„Wspólnota chrześcijańska w Egipcie jest trochę zaniepokojona faktem, że nowy prezydent wywodzi się z grona egipskich islamistów. Chrześcijanie martwią się nie tylko o swoje życie, bo jako obywatele tego kraju chcą, by Egipt był krajem spokojnym, lecz boją się także postępującej islamizacji społeczeństwa. Społeczeństwo to słynęło z otwartości, niezależności, swobody działania, kreatywności, zwłaszcza w literaturze. Chcemy, by tak było dalej i dlatego obawiamy się islamizacji. Mamy nadzieję, że w tej nowej epoce, która właśnie się rozpoczyna, chrześcijanie zaznają sprawiedliwości, a nie dyskryminacji” – powiedział ks. Greiche.

«« | « | 1 | » | »»
  • Olka
    28.06.2012 11:42
    Hitler też był wybrany w demokratyczny sposób. Nie wierzę w dobrą wolę takich radykałów jak Mursi. A najbardziej ucierpią znowu nasi bracia - chrześcijanie.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.