Obrzezanie spędza sen z powiek

Rząd Niemiec jest zaniepokojony wyrokiem sądu w Kolonii, uznającym obrzezanie dzieci za karalne uszkodzenie ciała i chce znaleźć sposób, by chronić ten rytuał "w imię wolności religijnych" - powiedział w piątek rzecznik kanclerz Angeli Merkel Steffen Seibert.

"W imieniu tego rządu i wszystkich jego członków powiedzmy jasno, że zależy nam na tym, by w Niemczech możliwe było życie religijne żydów i muzułmanów" - powiedział Seibert podczas konferencji prasowej.

"Ważne jest, by wokół tej kwestii przywrócić spokojny klimat prawny" - dodał rzecznik kanclerz Merkel odnosząc się do wyroku, który wywołał żywą polemikę i protesty społeczności religijnych.

W czwartek przedstawiciele obradującej w Berlinie Europejskiej Konferencji Rabinów ostrzegli, że decyzja sądu w Kolonii stanowi zagrożenie dla przyszłości życia żydowskiego w Niemczech.

Zdaniem naczelnego rabina Moskwy Pinchasa Goldschmidta wyrok, zakazujący obrzezania dzieci, to atak na wolność praktykowania religii w Niemczech.

Rabini oczekują - jak poinformowano w czwartek - że niemiecki rząd uczyni wszystko, by stworzyć ustawową podstawę zapewniającą wolność religijną dla wspólnoty żydowskiej i innych wspólnot religijnych w Niemczech, które również praktykują obyczaj obrzezania.

Zdaniem Goldschmidta wyrok sądu w Kolonii to jeden z przejawów widocznej w niektórych krajach europejskich tendencji do ograniczania swobód religijnych - podobnie jak zakaz budowy minaretów w Szwajcarii czy też francuski zakaz noszenia przez kobiety chust zasłaniających twarz w miejscach publicznych.

Rabin Avichai Apel z Ortodoksyjnej Konferencji Rabinów w Niemczech powiedział w czwartek, że zaproponuje stworzenie zrzeszenia dokonujących obrządku obrzezania moheli, aby zapewnić profesjonalną kontrolę nad tą praktyką oraz doradztwo lekarzy. W piątkowym wystąpieniu Seibert odnosząc się do tego powiedział, że rytuały "obrzezania przeprowadzane w sposób odpowiedzialny powinny być możliwe (do wykonania) w całym kraju".

W wydanym pod koniec czerwca orzeczeniu sędziowie w Kolonii zakazali poddawania dzieci obrzezaniu, argumentując, że taki zabieg powoduje trwałe i nieodwracalne okaleczenie dziecka. "Zabieg narusza interesy dziecka, nie pozwalając mu później na podjęcie swobodnej decyzji o swej przynależności religijnej" - uzasadnił sąd. Uznał, że o poddaniu się obrzezaniu powinni decydować sami zainteresowani po uzyskaniu pełnoletniości.

Jak pisze AFP, wyrok taki musiał wywołać żywą debatę w kraju, w którym mieszka 4 mln muzułmanów oraz działa licząca ponad 200 tys. członków żydowska wspólnota religijna.

Decyzję sądu w Kolonii skrytykowali też niedawno szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle a także minister nauki Anette Schavan. Według Seiberta członkowie rządu oraz urząd kanclerski prowadzą "intensywne" debaty w sprawie wyroku sądu w Kolonii. (PAP)

fit/ ro/

11823012 arch.

«« | « | 1 | » | »»
 • Miro
  13.07.2012 23:32
  Proponuję obrzezać sędziego :)
 • MacBlacker
  16.07.2012 12:09
  A nie lepiej po prostu uznać ze wyrok tyczył się tej jednej jedynej sprawy?!
  Ewentualnie znaleźć gdzieś w strukturze prawnej Niemiec zapisów o nienaruszalności wolności religijnych.

  najprościej było by uzna ze sędzia z Kolonii to matoł chory na czerwonkę neuronową, ale to byłby równie niebezpieczny precedens, co jego wyrok.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.