Rozpoczął się Festiwal Kultury Żydowskiej

Warsztaty obyczajów i pisma żydowskiego, targ żydowski i degustacja potraw zaplanowano w ramach rozpoczynającego się w piątek w Chęcinach VI Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Jak powiedziała PAP Edyta Jarząbek z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, najważniejszym dniem festiwalu będzie niedziela.

"W tym roku odsłonięta zostanie tablica pamięci żydowskich mieszkańców Chęcin. Później zobaczymy występy grup teatralnych i muzycznych prezentujących kulturę żydowską" - poinformowała. Według Jarząbek, wieczorem wystąpi Grupa Rafa Kmity z przedstawieniem "Aj waj, czyli historie z cynamonem", a całość zakończy pokaz filmu "Skrzypek na dachu" Normana Jewisona z 1971 roku.

W piątek młodzież z chęcińskich i kieleckich szkół przeszła dziesięciokilometrową trasę z Chęcin do Wolicy. To właśnie w tej drugiej miejscowości w czasie ostatniej wojny znajdowała się stacja kolejowa "Chęciny", z której odjeżdżały transporty Żydów do niemieckich obozów zagłady.

Tegoroczny festiwal zbiega się w czasie z 70. rocznicą likwidacji getta w Chęcinach. W niedzielę zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca żydowskich mieszkańców Chęcin zamordowanych w czasie II wojny światowej.

Tuż przed wojną w Chęcinach mieszkało ponad 2,8 tys. osób narodowości żydowskiej. Stanowili oni ponad połowę mieszkańców miasta. Mieszkali w tym miejscu od 2. połowy XVI wieku. Do dziś zachował się budynek późnorenesansowej synagogi z XVII wieku.

W getcie w Chęcinach Niemcy przetrzymywali ponad 4 tys. Żydów z różnych miejscowości Kielecczyzny. Za datę likwidacji chęcińskiego getta uznaje się 12 września 1942 roku.

«« | « | 1 | » | »»