Judaizm i sacrum

"Sosnowieckie Sacrum-Judaizm" to tytuł wystawy, która przywołuje czasy, kiedy w Sosnowcu istniały synagogi, domy modlitw, szkoły żydowskie. Ekspozycję można oglądać w Sosnowieckim Centrum Sztuki - Zamek Sielecki.

Ekspozycja prezentuje fotografie, dokumenty, przybliża tematykę obrzędów i świąt żydowskich. Materiały prezentowane są na planszach w postaci opisów oraz fotografii. "Celem wystawy jest przybliżenie mieszkańcom Sosnowca mozaiki kulturowej, która występowała na tych terenach na przełomie wieku XIX. i XX., kiedy rodzące się miasto Sosnowiec tworzyły różne narodowości" - powiedziała PAP kurator wystawy Monika Kempara.

Fotografie ukazują m.in. bogactwo form nagrobnych na sosnowieckich zapomnianych kirkutach, przywołują wiedzę o osobach, które tworzyły to miasto. "Na wystawie prezentujemy także plany jednej z trzech sosnowieckich synagog, które zostały zniszczone przez hitlerowców 9 września 1939 roku. Przy okazji zwiedzający mogą się dowiedzieć jaką rolę pełniły synagogi w kulturze i tradycji żydowskiej" - dodała Kempara.

"Sosnowieckie Sacrum-Judaizm" obejmuje przede wszystkim okres od drugiej połowy XIX wieku po 1939 rok - przed wybuchem drugiej wojny światowej w Sosnowcu mieszkało ok. 20 tys. Żydów.

Wystawie towarzyszyć będą wykłady o historii polskich Żydów, o dziejach społeczności żydowskiej w Sosnowcu i na temat Żydów walczących o niepodległość Polski.

Materiały prezentowane na wystawie pochodzą m.in. ze zbiorów Muzeum w Chrzanowie, Muzeum w Sosnowcu, Muzeum Zagłębia w Będzinie oraz ze zbiorów prywatnych. Będzie można je oglądać do 18 listopada.

Jest to druga wystawa z cyklu "Sosnowieckie Sacrum". Pierwsza prezentowała kulturę i religię prawosławia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg