Będzie zakaz obrażania Mahometa?

Szef Organizacji Współpracy Islamskiej (OWI), która reprezentuje państwa muzułmańskie, apeluje o wprowadzenie powszechnego zakazu obrażania proroka Mahometa, które powinno być przyrównane do mowy nienawiści.

Sekretarz generalny OWI Ekmeleddin Ihsanoglu powiedział w sobotę, że wywołane antyislamskim filmem demonstracje, które przetoczyły się we wrześniu przez państwa muzułmańskie, podkreślają niezbędność wprowadzenia takich przepisów prawnych.

Ponad 20 osób zginęło w następstwie aktów przemocy podczas protestów przeciwko nakręconemu w USA filmowi, który - według jego krytyków - obraża islam i Mahometa.

Ihsanoglu powiedział, że zdecydowanie potępia przemoc, lecz należy wyważyć, co jest wolnością wypowiedzi, a co podżeganiem.

Szef OWI, grupującej 57 państw, oświadczył, że zważywszy na kult, jakim 1,5 mld muzułmanów otacza założyciela swej religii, każda obraza proroka Mahometa powinna być traktowana na równi z mową nienawiści.

Liderzy muzułmańscy, przebywający w Nowym Jorku na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, byli zgodni co do tego, że Zachód zasłania się obroną wolności słowa i ignoruje kulturowe wyczulenie (muzułmanów), co rodzi obawy pogłębienia podziałów kulturowych.

«« | « | 1 | » | »»