27 października 1986 roku Ojciec Święty Jan Paweł II zaprosił do Asyżu na wspólną modlitwę o pokój przedstawicieli niemal wszystkich religii świata. ̶ Uczyńmy z tego dnia zapowiedź świata żyjącego w pokoju ̶ tymi słowami papież zakończył swoje przemówienie.
Słowa Jana Pawła II wzięli sobie do serca organizatorzy spotkania ekumenicznego „Asyż w Gdańsku”, odbywającego się od siedmiu lat w rocznicę modlitwy w Asyżu. - Inspiracją było życie św. Franciszka, a pomysł zrodził się w 2006 roku z miłości do Jana Pawła II. Należy zagospodarowywać jak najwięcej z dziedzictwa, które nam pozostawił - wyjaśnia początki gdańskiej inicjatywy jej pomysłodawca Janusz Karc. Spod Zielonej Bramy o godzinie 12.30 ruszył Marsz Cywilizacji Miłości. Jego uczestnicy - katolicy, prawosławni, ewangelicy, żydzi i muzułmanie, niosąc transparenty z hasłami „Modlitwa o pokój”, udali się do franciszkańskiego kościoła Świętej Trójcy. Tam, pod symbolicznym namiotem wyznawcy różnych religii wznosili modlitwy.
Następnie wzięli udział w dyskusji na temat poszanowania życia. Rozmawiali Jarosław Balcewicz z Niezależnej Gminy Wyznania Mojżeszowego RP, Marcin Hintz, biskup kościoła ewangelickiego-augsburskiego oraz Tamara Szabanowicz z gminy muzułmańskiej w Gdańsku. Adam Hlebowicz, moderujący panel, pytał o podejście ich religii do takich tematów jak antykoncepcja, eutanazja, aborcja czy inżynieria genetyczna. Mimo różnicy zdań w poszczególnych elementach, uczestnicy spotkania wypracowali wspólną myśl o nadrzędności prawa do życia. - Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat - tym cytatem z Talmudu dyskusję zakończył Hani Hraisch, imam Gminy Muzułmańskiej w Gdańsku.
Po debacie, wszyscy udali się na kolację. - Jak można się poznać bez spotkania? Wspólny posiłek, podczas którego bardzo przyjemnie się rozmawia, nawet o sprawach codziennych, jest najlepszą ku temu okazją - stwierdził Jakub Szadaj, przewodniczący Niezależnej Gminy Wyznania Mojżeszowego RP.
Organizatorami międzyreligijnego programu „Asyż w Gdańsku” są Dom Pojednania i Spotkań im. Maksymiliana M. Kolbego, klasztor Franciszkanów w Gdańsku, Gmina Muzułmańska w Gdańsku oraz Niezależna Gmina Wyznania Mojżeszowego RP. Patronat medialny nad wydarzeniem objął m.in. „Gość Niedzielny”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?