Krok na drodze do pokoju

Kościół na Filipinach wyraził satysfakcję z porozumienia zawartego między rządem tego kraju a największym ugrupowaniem rebelianckim w kraju, Islamskim Frontem Wyzwolenia Moro

Porozumienie przewiduje stopniowe rozbrajanie liczących 11 tysięcy członków separatystycznych bojówek i utworzenie nowego obszaru autonomicznego Bangsamoro na wyspie Mindanao.

O przełomie w trwających od 15 lat negocjacjach pokojowych poinformował 7 października prezydent Filipin Benigno Aquino III. Podkreślił, że rebelianci nie dążą już do stworzenia niepodległego państwa. „Umowa toruje drogę do trwałego pokoju na Mindanao” – ocenił.

Z radością przyjął tę wieść bp Martin Jumoad z Basilanu. Zaapelował do opinii publicznej, by czuwała ona nad przebiegiem procesu pokojowego. Zaznaczył, że nie może w nim zabraknąć szacunku dla religii. „Powinna być zapewniona swoboda wyrażania swojej wiary, a także respektowana godność każdego człowieka” – powiedział filipiński biskup.

Wstępne porozumienie zostanie podpisane w najbliższych dniach w stolicy kraju, Manili.

Jedną piątą z ponad 20 milionów mieszkańców Mindanao stanowią muzułmanie. Tocząca się tam od lat 70. rebelia pochłonęła 150 tysięcy ofiar, a dwa miliony ludzi zmusiła do opuszczenia swoich domów. Blokowała także rozwój gospodarczy południa kraju.
 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja