Lider Al-Kaidy wzywa do świętej wojny

Lider Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri wezwał muzułmanów na świecie do świętej wojny przeciwko Stanom Zjednoczonym i Izraelowi w związku z antyislamskim filmem "Niewinność muzułmanów", który według jego krytyków obraża proroka Mahometa.

W nagraniu audio opublikowanym przez organizację As-Sahab, medialną gałąź Al-Kaidy, szef międzynarodowej siatki terrorystycznej oświadczył, że władze USA zezwoliły na wyprodukowanie filmu pod pretekstem wolności wypowiedzi. "Lecz ta wolność nie przeszkadzała im torturować muzułmańskich więźniów" - dodał.

Zawahiri jako "uczciwych i gorliwych" określił demonstrantów, którzy wtargnęli do ambasady USA w Kairze i tych, którzy szturmowali amerykański konsulat w libijskim Bengazi. W tym ostatnim ataku, do którego doszło 11 września, zginęło trzech amerykańskich dyplomatów, w tym ambasador USA w Libii.

Według amerykańskiej prokuratury za wyprodukowaniem filmu stoi 55-letni Mark Basseley Youssef, chrześcijanin urodzony w Egipcie, który ma obywatelstwo amerykańskie.

Film "Niewinność muzułmanów" wywołał w części krajów islamskich falę demonstracji, gdyż obraz obraża - według jego krytyków - islam i Mahometa. W sumie w antyamerykańskich protestach śmierć poniosło ponad 50 osób.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EGIPT, ISLAM, USA, WYZNANIA

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.