Rozpoczął się nabór uczestników do projektu "Nasi Tatarzy", w którym wezmą udział studenci z Uniwersytetu w Białymstoku i Tatarzy z regionu. Młodzi ludzie poznają historię i kulturę tatarską, a Tatarzy nauczą się np. pozyskiwania funduszy na swoje działania.
Projekt realizowany będzie przez studentów i doktorantów wydziału prawa Uniwersytetu w Białymstoku(UwB), którzy na ten cel pozyskali unijne środki z programu "Młodzież w działaniu".
Jak powiedział PAP jeden z autorów i realizatorów projektu Maciej Skindzier, w projekcie weźmie udział w sumie 30 osób: 15 studentów UwB i 15 Tatarów z regionu. Nabór chętnych potrwa do końca października, a projekt rozpocznie się w połowie listopada.
Skindzier uważa, że młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy, że Tatarzy żyją w regionie, a jeśli mają jakąś wiedzę na ich temat, to bardzo pobieżną. Dlatego w ramach projektu przewidziano warsztaty, podczas których dowiedzą się m.in. o kulturze tatarskiej i islamie, religii wyznawanej przez Tatarów.
O życiu w tatarskiej mniejszości będą opowiadać też Tatarzy, uczestnicy projektu. Przewidziane jest również spotkanie z przewodniczącym muzułmańskiej gminy wyznaniowej w Kruszynianach (Podlaskie) Bronisławem Talkowskim oraz wycieczka do Kruszynian, gdzie znajduje się jeden z trzech meczetów w kraju oraz mizar, czyli cmentarz muzułmański.
W ramach projektu przewidziane są też warsztaty prowadzone przez studentów prawa UwB, a skierowane przede wszystkim do Tatarów. Podczas nich dowiedzą się oni m.in. jak zakładać stowarzyszenia, jak i skąd pozyskiwać fundusze na własne projekty. Działania te mają zaktywizować tę mniejszość i pokazać, jak rozwijać np. działalność artystyczną czy edukacyjną.
Projekt potrwa pół roku, na zakończenie zaplanowano konferencję oraz wydanie specjalnej broszury.
Skindzier powiedział, że pomysł na projekt pojawił się w ubiegłym roku, po licznych antysemickich i ksenofobicznych incydentach w regionie. Chodzi m.in. o zniszczenie pomnika ku czci ofiar mordu Żydów w Jedwabnem, zamalowanie polsko-litewskich tablic w gminie Puńsk czy próbę podpalenia Centrum Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku. Sprawców żadnego z tych zdarzeń nie udało się ustalić.
Ilu jest obecnie Tatarów w Polsce, dokładnie nie wiadomo. W środowisku tej mniejszości działa Muzułmański Związek Religijny w RP oraz Związek Tatarów Polskich. Ten pierwszy liczbę polskich muzułmanów, w większości właśnie pochodzenia tatarskiego, szacuje na ok. 5 tys. osób.
W ostatnim spisie powszechnym pochodzenie tatarskie zadeklarowało niespełna 2 tys. osób.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...