Islamscy radykałowie okupujący północ Mali zniszczyli w czwartek kolejne obiekty religijne w Timbuktu, zwanym miastem 333 świętych, którego zabytki znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Świadkowie relacjonowali, że islamiści rozpoczęli niszczenie "kilofami i innymi narzędziami" mauzoleów w dzielnicy Kabara, w południowej części historycznego miasta, gdzie już w lipcu zdemolowali podobne sanktuaria.
Latem islamiści określający się jako Obrońcy Wiary, którzy kontrolują Timbuktu wspólnie z Al-Kaidą Islamskiego Maghrebu (AQMI), zburzyli co najmniej siedem z 16 mauzoleów sufickich świętych, a także zniszczyli wejście do XV-wiecznego meczetu Sidi Jahia. Drewniane drzwi były zamknięte od lat, ponieważ według legendy ich otwarcie oznaczałoby koniec świata. Radykałowie nie oszczędzili także grobowców stanowiących część słynnego XIV-wiecznego meczetu Dżingereber.
Islamiści domagają się wprowadzenia na zajętych przez siebie terenach najbardziej rygorystycznej interpretacji prawa szariatu. Oddawanie czci świętym uważają oni za bałwochwalstwo.
W 1988 r. UNESCO uznało mauzolea, meczety i manuskrypty z Timbuktu za pomniki Światowego Dziedzictwa Kultury. 28 czerwca organizacja umieściła miasto na liście zagrożonych zabytków, uznając, że działalność islamistów stanowi niebezpieczeństwo dla zabytków.
W styczniu Obrońcy Wiary przyłączyli się do tuareskich separatystów, którzy wywołali na Saharze nowe powstanie przeciwko malijskiemu rządowi, domagając się utworzenia tuareskiego państwa - Azawadu.
Powstańcy na początku kwietnia zajęli całą północ kraju z miastami Gao, Kidal i Timbuktu i ogłosili niepodległość Azawadu. W maju i czerwcu wybuchła między nimi bratobójcza wojna i dżihadyści z Al-Kaidy rozgromili Tuaregów, tworząc na południe od Sahary własny kalifat, równy obszarem Francji.
Chaos pogłębił się na skutek zamachu stanu, w którym pod koniec marca wojskowi obalili prezydenta Amadou Toumaniego Toure, po czym, zmuszeni przez Wspólnotę Zachodnioafrykańską (ECOWAS), oddali rządy cywilom. Nowym tymczasowym przywódcą kraju został dotychczasowy przewodniczący parlamentu Dioncounda Traore.
Do nowych zniszczeń zabytków w Timbuktu doszło w przeddzień międzynarodowego spotkania w Bamako, na którym sfinalizowana ma zostać strategia interwencji militarnej na północy Mali.
12 października Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję przygotowującą rozmieszczenie w Mali sił międzynarodowych liczących ok. 3 tys. ludzi oddelegowanych z krajów ECOWAS.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...